השוואה בין תיתר נוגדנים ל-H. pylori לתוצאות כימות מוחלט ב-dPCR
מתוך סך של 24 תרחיפים של חיידקים שגודלו בתרבית, titer של האנטיגן נע בין 8 ל-256, עם חציון של 32 (טבלה 1). תוצאות הכימות ב-dPCR נעות בין 2.67 × 107 copies/mL ל-2.04 × 109 copies/mL, עם חציון של log₁₀ = 8.61 (≈4.09 × 108 copies/mL) (טבלה 2). הקשר שהוצג בנתונים הגולמיים היה בעל מאפיינים לא ליניאריים, מה שמרמז על קשר מעריכי או חוק חזקה, דבר שהצדיק את התמרות הלוגריתם שבוצעו לאחר מכן הן לערכי ה-titer של האנטיגן והן לערכי הכימות ב-dPCR.
קשר ליניארי בין תיתר האנטיגן לאחר טרנספורמציה לוגריתמית לבין תוצאות כמותיות של dPCR
כדי לבחון האם קיים מתאם משמעותי בין התוצאות של שתי שיטות הגילוי, ביצענו טרנספורמציה לוגריתמית וניתוח מתאם פירסון (Pearson), מכיוון ששני המשתנים מתפלגים באופן מקורי בקירוב לאחר טרנספורמציה לוגריתמית. כפי שמוצג ב-איור 1, לאחר הטרנספורמציה, תרכיז האנטיגן (בטרנספורמציית log2) והתוצאה הכמותית המוחלטת של ה-dPCR (בטרנספורמציית log10) הראו מתאם ליניארי חיובי בינוני ומשמעותי (r = 0.536, n = 24, P = 0.007).
מידול כמותי של הקשר בין תיתור האנטיגן למספר העותקים ב-dPCR
כדי לכמת את הקשר בין שתי שיטות הגילוי ולהעריך את הפוטנציאל לניבוי הדדי, ביצענו ניתוח רגרסיה ליניארית על הנתונים שעברו טרנספורמציה לוגריתמית, במטרה להשתמש במודל הרגרסיה לניבוי העומס החיידקי באמצעות תיתר האנטיגן בעתיד. הניתוח חושף קשר ליניארי בין log2 (תיתר האנטיגן) לבין log10 (dPCR), המניב את המשוואה: log10(dPCR) = 0.1588 × log2(titer) + 7.7988 (R2 = 0.287). מקדמי הרגרסיה (עם שגיאות תקן ומרווחי סמך של 95%) היו: שיפוע 0.1588 ± 0.053 (95% CI 0.048–0.270) ונקודת חיתוך 7.7988 ± 0.292 (95% CI 7.193–8.404); השגיאה התקנית של השאריות הייתה 0.318 log10 units, והרגרסיה הכללית הייתה מובהקת (F(1,22) = 8.84, P = 0.007). הדבר מעיד כי עבור כל הכפלה של תיתר האנטיגן, מספר העותקים ב-dPCR עולה רק פי 1.441 (100.1588). עם זאת, עבור תיתר אנטיגן נתון, מרווח הניבוי של 95% לתוצאות ה-dPCR יכול להשתרע על פני כמעט שני סדרי גודל (לדוגמה, בתיתר של 1:32, מרווח הניבוי הוא בערך 8.3 × 107 עד 1.85 × 109 copies/mL). הדבר מצביע על כך שביישומים מעשיים, תיתר האנטיגן לבדו אינו יכול לנבא במדויק את מספר העותקים של חומצת הגרעין בדגימה בודדת, אך שימוש במודל זה עשוי לספק הערכה גסה של סדר הגודל להשוואות ברמת הקבוצה, אם כי הוא מוגבל לניבוי דגימות בודדות בשל כוח ההסבר המתיון (R2 = 0.287).
שונות בין-פלטפורמית של כימות dPCR וניתוח רגישות של המתאם
השונות הבין-מעבדתית הוערכה בערכי לוגריתם10-המרנו את הריכוזים כדי להתחשב בהתפלגות הלוג-נורמלית של נתוני הכימות המיקרוביאלית. ה-CV% לאורך ארבעת ה-log שהופקו מהפלטפורמה10 הריכוזים נעו בין 0.9% ל-8.3% (חציון 1.8%, ממוצע 2.5%) ב-24 בידודים. חריג אחד (Hp06, CV = 8.3%) הראה >פער של פי 30 בין Sniper (5.93 × 108 עותקים/מ"ל) ו-TargetingOne (1.50 × 107 עותקים/מ"ל); למעט בידוד זה, ערכי ה-CV נעו בין 0.9% ל-6.4%. כדי להבטיח שחריגה זו לא הייתה הגורם המכריע במתאם שנצפה בין האנטיגן ל-dPCR, בוצע ניתוח רגישות ללא Hp06, אשר הניב r = 0.479, R2 = 0.230, ו- P = 0.021 (n = 23) — נתון הדומה לאניליזה הראשונית שכללה את כל 24 הבידודים — דבר המאשר כי המתאם המרכזי אינו תלוי בבידוד זה. פיזור זה משקף הבדלים שיטתיים בין הפלטפורמות ביעילות המיצוי, רגישות הרכיבים והכיול של המכשירים, ולא שגיאת מדידה אקראית, מה שתומך בביצוע ממוצע בין פלטפורמות להפחתת הטיה ספציפית לפלטפורמה.
הגדרה וסיווג של תוצאות באמצעות ספי שעה של שיטה כפולה
בהתבסס על הניתוחים לעיל ועל קריטריונים גששים הספציפיים למסד הנתונים, מחקר זה קבע את החציון של תרכיב הזיהוי של האנטיגן ב-1:32 כסף לרמה גבוהה של זיהוי אנטיגן, וזאת בשל ההתפלגות הבלתי-נורמלית של נתוני תרכיב האנטיגן, ובחר בחציון הממשי של log₁₀(dPCR) = 8.61 (≈4.09 × 108 copies/mL) כסף לרמה גבוהה של תכני חומצות גרעין. ספים אלו הם נקודות חיתוך גששיות הספציפיות למסד הנתונים ונגזרו מנתוני בידודים מתרביים, ואינם מייצגים קריטריונים מאובחנים לאבחון קליני. כתוצאה מכך, כל יישום של נקודות חיתוך אלו לאספויות דגימות אחרות או להקשרים אנליטיים אחרים יחייב גזירה מחדש מהנתונים התואמים במקום העברה ישירה.
תוך שימוש בספי thresholds גישוש (titer של אנטיגן ≥ 1:32 כגבוה, ≤ 1:16 כנמוך; dPCR log₁₀ ≥ 8.61 כעומס חומצות גרעין גבוה), סיווג ארבעת הרביעים של 24 תרחיפי החיידקים שהוצאו לתרבית (איור 2, טבלה 3) הוא כדלקמן: 9 דגימות (Hp03, Hp04, Hp11, Hp13, Hp18, Hp19, Hp21, Hp22, Hp25) נכללות בקטגוריית אנטיגן גבוה–חומצה גרעינית גבוהה (37.5%); 3 דגימות (Hp09, Hp26, Hp27) מסווגות כאנטיגן נמוך–חומצה גרעינית גבוהה (12.5%); 8 דגימות (Hp01, Hp02, Hp05, Hp08, Hp10, Hp14, Hp15, Hp17) מראות אנטיגן גבוה–חומצה גרעינית נמוכה (33.3%); ו-4 דגימות (Hp06, Hp07, Hp12, Hp20) שייכות לקטגוריית אנטיגן נמוך–חומצה גרעינית נמוכה (16.7%). מכיוון ש-24 הבידודים חולקו לשישה קבוצות titer עם ממוצע של 4 דגימות בלבד לקבוצה, השוואה פורמלית בין קבוצות (למשל, מבחן Kruskal-Wallis) תסבול מחוסר בעוצמה סטטיסטית מספקת; לפיכך, מדווחים רק סיכומי תיאור של תוצאות כמותיות של dPCR על פני קבוצות ה-titer.
חלקיק החיים השיורי לאחר נטרול בחום (viability PCR)
כדי לכמת את החיידקים החיוניים שנותרו לאחר אינאקטיבציה בחום, נעשה שימוש במערכת ריאגנטים של viability PCR עבור כל 24 האיזולטים. בקצרה, כל תרחיף שעבר אינאקטיבציה בחום (200 µL) דגר עם ריאגנט Viability PCR שאינו חודר ממברנות (ריכוז סופי של 10 µM) ב-37 °C למשך 75 דקות, כאשר במקביל עובדה ביקורת ללא ריאגנט (−VR) באופן זהה. לאחר מכן, הריאגנט עובד אינאקטיבציה כימית על ידי הוספת Viability PCR Neutralization Buffer (כ-20 µL, 10×) ודגירה בטמפרטורת החדר למשך 15 דקות. DNA גנומי הופק הן מהמנות של +VR והן מאלו של −VR, ובוצע dPCR על כל תמצית; החלק החיוני חושב כיחס בין מספר העותקים של +VR למספר העותקים של −VR × 100%. החלק החיוני החציוני היה 4.6% (טווח של 0.00%–33.00%; תוצאות מלאות לכל איזולט מופיעות ב-Supplementary Table 2). אחוז החיוניות לא נמצא במתאם מובהק עם תיתר האנטיגן (r = 0.03, P = 0.90) או עם מספר העותקים ב-dPCR (r = 0.37, P = 0.08).
זמינות נתונים:
רצפי הגנים של 23S rRNA מ-24 זני Helicobacter pylori הופקדו במאגר NCBI GenBank תחת מספר גישה של BioProject PRJNA1520048. רצפים אלו שימשו אך ורק לאישור זהות הזנים ואינם מהווים את יעד הכימות של ה-dPCR, שהוא אזור גנומי שמור הקנייני ליצרן, כפי שמתואר בפרוטוקול.
את titers של האנטיגנים הגולמיים הספציפיים לערכה משמונה ערכות אימונוכרומטוגרפיות מסחריות של זהב קולואידי, ואת הערכים הכמותיים של dPCR הספציפיים לפלטפורמה מארבעה מכשירים של PCR דיגיטלי, לא ניתן להפקיד במאגר ציבורי עקב רגישות מסחרית, הסכמי סודיות של היצרן ומגבלות רגולטוריות הקשורות למוצרי אבחון in vitro בעלי סימון CE או מאושרים על ידי ה-National Medical Products Administration.
ניתן יהיה להשיג נתונים מוגבלים נוספים באופן חסוי בעת הצורך, בכפוף למגבלות הסודיות והרגולציה הרלוונטיות.

איור 1: מתאם בין תיתר נוגדנים של Helicobacter pylori לבין כימות באמצעות תגובת שרשרת פולימראז דיגיטלית (dPCR). מוצג תרשים פיזור עם קו רגרסיה להדגמת הקשר בין תיתר הנוגדנים למספר עותקי ה-DNA ב-24 תרחיפי חיידקים מתורבדים (n = 24). תיתרי הנוגדנים נקבעו באמצעות בדיקת אימונוכרומטוגרפיה של זהב קולואידי עם קריאה ויזואלית. נבחנו דילולים סדרתיים של כל דגימה, והתיתר מבוטא כגורם הדילול הגבוה ביותר המניב תוצאה חיובית (מוצג בציר ה-x כערכים חסרי ממד שעברו טרנספורמציה של log2). מספר עותקי ה-DNA כומת באמצעות dPCR ומוצג בציר ה-y כריכוזים שעברו טרנספורמציה של log10 (log10 copies/mL). כל נקודה מייצגת דגימה בודדת של תרחיף חיידקים. הקו הכחול הרצוף מייצג את התאמת הרגרסיה הלינארית. הפס המוצל סביב קו הרגרסיה מייצג את רווח הסמך של 95% עבור התגובה הממוצעת המותאמת. הקווים המקווקוים האנכיים והאופקיים מצביעים על ספי סיווג גששים (log₂ titer = 5, כלומר 1:32; log₁₀ dPCR = 8.61, כלומר 4.09 × 108 copies/mL) ששימשו באיור 2 ובטבלה 3. המתאם הוערך באמצעות מקדם המתאם של פירסון, שהניב r = 0.536, P = 0.007, R2 = 0.287, דבר המצביע על מתאם חיובי מובהק סטטיסטית בין שתי השיטות. אנא לחץ כאן כדי לצפות בגרסה גדולה יותר של איור זה.

איור 2: מסגרת סיווג אנליטית לבדיקת H. pylori המשלבת תוצאות בדיקת אנטיגן עם כימות dPCR. איור זה מציג סיווג של ארבעה רבעים עבור 24 תרחילי חיידקים (n = 24) בהתבסס על ההתאמה בין תיתור אנטיגן אימונוכרומטוגרפי לבין תוצאות כמותיות של dPCR. באמצעות ספי רכיבים ספציפיים למסד הנתונים למטרות מחקריות (תיתור אנטיגן ≥ 1:32 כגבוה, ≤ 1:16 כנמוך; dPCR log₁₀ ≥ 8.61 כעומס חומצות גרעין גבוה), הדגימות מסווגות ל: אנטיגן גבוה–חומצת גרעין גבוהה (n = 9, 37.5%), אנטיגן גבוה–חומצת גרעין נמוכה (n = 8, 33.3%), אנטיגן נמוך–חומצת גרעין גבוהה (n = 3, 12.5%), ואנטיגן נמוך–חומצת גרעין נמוכה (n = 4, 16.7%). ספים אלו הם נקודות חיתוך מחקריות שנגזרו מנתוני בידודים מתרביות ואינם מייצגים קריטריונים אבחנאיים קליניים מתוקפים. מסגרת הסיווג ממחישה את ההסכמה והאי-הסכמה בין שיטות זיהוי אימונולוגיות למולקולריות. קטגוריות עם פערים עשויות לשקף גורמים כגון יציבות האנטיגן, חיוניות החיידקים או שונות במספר העותקים של ה-DNA. מסגרת זו מיועדת למטרות השוואה אנליטית ואינה מהווה המלצות לאבחון קליני או לטיפול. אנא לחצו כאן כדי לצפות בגרסה גדולה יותר של איור זה.
| No. | Detection reagent | Manufacturer |
| 1 | Helicobacter pylori antigen detection kit (colloidal gold method) | Bioneovan Co., Ltd |
| 2 | Gastric Helicobacter pylori (HP) Antigen Detection Kit (Colloidal Gold Method) | Shanghai Chemtron BIOTECH Co., Ltd |
| 3 | Helicobacter pylori antigen detection kit (colloidal gold method) | Jiangsu Mole Bioscience Co., Ltd |
| 4 | Helicobacter pylori antigen detection kit (colloidal gold method) | Hangzhou Genesis Biodetecton & Biocontrol Ltd |
| 5 | Helicobacter pylori antigen detection kit (colloidal gold method) | JIANGSU COWIN BIOTECH CO., LTD |
| 6 | Helicobacter pylori antigen detection reagent (latex method) | ABON Biopharm (Hangzhou) Co. Ltd |
| 7 | Helicobacter pylori (HP) antigen detection reagent (immunochromatographic method) | GUANGZHOU WONDFO BIOTECH CO., LTD |
| 8 | Helicobacter pylori antigen detection kit (colloidal gold method) | Beijing Core Technology Co., Ltd |
טבלה 1: רשימת ריאגנטים לזיהוי אנטיגן של Helicobacter pylori והיצרנים שלהם. הטבלה מונה שמונה בדיקות אימונוכרומטוגרפיות הזמינות מסחרית לזיהוי אנטיגן של H. pylori, אשר נבחנו במחקר זה. עבור כל מוצר, מוצגים המספר (כפי שסופק על ידי היצרן), השם המסחרי של ריאגנט הזיהוי ושם היצרן. ערכות אלו נבחרו על בסיס השימוש הנרחב בהן באבחון קליני ובבדיקות בנקודת הטיפול (point-of-care). כל המידע נלקח מעלונים המצורפים למוצרי היצרנים ומאתרים רשמיים (נכון למרץ 2026). הכללת ריאגנטים אלו אינה מהווה המלצה; הם מייצגים את המגוון של הבדיקות הזמינות.
| No. | Instrument model | Digital PCR Platforms |
| 1 | DQ24 | Sniper |
| 2 | Bio Rad QX200 Droplet Digital PCR | Jiangsu Bioperfectus Technologies Co., Ltd |
| 3 | DQ24 Pro | Ustar Biotechnologies (Hangzhou) Ltd |
| 4 | TD-1 Digital PCR System | TargetingOne |
טבלה 2: רשימה של פלטפורמות dPCR (PCR דיגיטלי) ודגמי מכשירים. טבלה זו מפרטת ארבע פלטפורמות מעבדה המצוידות במערכות dPCR, יחד עם דגמי המכשירים המתאימים ששימשו לבדיקה. פלטפורמות אלו נבחרו בהתחשב במגוון הטכנולוגי שבהן ובמידת ייצוגן של היישומים הנוכחיים של dPCR. כל המידע סופק על ידי כל פלטפורמה בהתאמה. הכללת פלטפורמות אלו אינה מהווה המלצה; הן פשוט מייצגות את היקפן של מערכות ה-dPCR הקיימות.
| סוג | מספר מקרים | פרופורציה | מספר דגימה |
| אנטיגן גבוה - חומצת גרעין גבוהה | 9 | 37.5% | Hp03, Hp04, Hp11, Hp13, Hp18, Hp19, Hp21, Hp22, Hp25 |
| אנטיגן נמוך - חומצת גרעין גבוהה | 3 | 12.5% | Hp09, Hp26, Hp27 |
| אנטיגן נמוך - חומצת גרעין נמוכה | 4 | 16.7% | Hp06, Hp07, Hp12, Hp20 |
| אנטיגן גבוה - חומצת גרעין נמוכה | 8 | 33.3% | Hp01, Hp02, Hp05, Hp08, Hp10, Hp14, Hp15, Hp17 |
טבלה 3: סיווג ופרופורציה של תוצאות בדיקות אנטיגן ובדיקות חומצות גרעין במחקר זה. טבלה זו מסווגת 24 תרחיפי חיידקים מתורבת בהתאם להתאמה בין תיתור האנטיגן (שנקבע באמצעות בדיקה אימונוכרומטוגרפית, ומבוטא כגורם הדילול הגבוה ביותר שהוביל לתוצאה חיובית) לבין תוצאות תגובת שרשרת פולימראז דיגיטלית כמותית מוחלטת (dPCR) (המבוטא כ-log₁₀ copies/mL). תוך שימוש בערך סף לתיתור אנטיגן של 1:32 (גבוה ≥ 1:32, נמוך ≤ 1:16) ובערך סף לכימות dPCR של 4.09 × 108 copies/mL (log₁₀ = 8.61) כספי סף גששיים הספציפיים למערך הנתונים, סווגו האיזולטים לארבע תתי-קבוצות: אנטיגן גבוה-חומצה גרעינית גבוהה, אנטיגן נמוך–חומצה גרעינית גבוהה, אנטיגן גבוה–חומצה גרעינית נמוכה, ואנטיגן נמוך-חומצה גרעינית נמוכה. מתוך 24 הדגימות, 9 סווגו כאנטיגן גבוה–חומצה גרעינית גבוהה (37.5%; Hp03, Hp04, Hp11, Hp13, Hp18, Hp19, Hp21, Hp22, Hp25), 3 כאנטיגן נמוך–חומצה גרעינית גבוהה (12.5%; Hp09, Hp26, Hp27), 8 כאנטיגן גבוה–חומצה גרעינית נמוכה (33.3%; Hp01, Hp02, Hp05, Hp08, Hp10, Hp14, Hp15, Hp17), ו-4 כאנטיגן נמוך–חומצה גרעינית נמוכה (16.7%; Hp06, Hp07, Hp12, Hp20). עבור כל קטגוריה, הטבלה מציגה את מספר המקרים (n), את הפרופורציה ביחס לגודל המדגם הכולל (%) ואת מספרי הדגימות בכל קטגוריה. סיווג זה ממחיש את ההסכמה והאי-הסכמה בין שיטות זיהוי אימונולוגיות לבין שיטות מולקולריות; קטגוריות עם פערים עשויות לשקף גורמים כגון יציבות האנטיגן, חיוניות חיידקית או שונות במספר עותקי ה-DNA, ובכך לספק תובנות לצורך פרשנות של תוצאות בדיקות אנליטיות.
טבלה משלימה 1: מערך נתונים מצטבר של זיהוי אנטיגן וכמימות dPCR עבור 24 בידודים של Helicobacter pylori. גיליון 1 (זיהוי אנטיגן): תארים (titers) של נקודת סיום לכל ערכה משמונה ערכות אימונוכרומטוגרפיות מסחריות של גולדי קולואידי עבור כל בידוד, כולל התאר המינימלי, החציוני והמקסימלי לדגימה וטווח המכפלה בתוך הדגימה. גיליון 2 (זיהוי כמיות ב-Digital PCR): ריכוזי dPCR (עותקים/mL) ספציפיים לפלטפורמה עבור כל בידוד, עם סטטיסטיקות סיכום בין-פלטפורמיות (חציון, מינימום, מקסימום ו-CV% של ריכוזים שעברו טרנספורמציית log₁₀). גיליון 3 (ניתוח קורלציה ורגרסיה): תארי אנטיגן שעברו טרנספורמציית log₂ וריכוזי dPCR שעברו טרנספורמציית log₁₀ ברמת הזן, תוצאות קורלציית פירסון ורגרסיה ליניארית (r, R2, משוואת רגרסיה), ניתוח רגישות ללא החריג Hp06, וסטטיסטיקות רגרסיה מפורטות (שגיאות סטנדרטיות, רווחי סמך של 95%, שגיאה סטנדרטית של השאריות, F-statistic ו- P-value). מזהים ספציפיים לערכות ולפלטפורמות הוסתרו לצורך סודיות מסחרית; מערך הנתונים מכיל את כל הערכים הדרושים לשחזור של דמויות 1–2 וטבלה 3.אנא לחץ כאן להורדת קובץ זה.
טבלה משלימה 2: תוצאות PCR לבדיקת חיוניות עבור 24 בידודים של Helicobacter pylori . מספרי העתקים של dPCR לכל בידוד עבור המנות שעובדו עם ריאגנט חיוניות (+VR) ומנות ללא ריאגנט (−VR) לאחר השבתה בחום ב-56 °C למשך 25 min, יחד עם חלק החיוניים המחושב (%) וערך ΔCq שקול עבור כל בידוד. החלק החיוני החציוני בקרב כל הבידודים היה 4.6% (טווח 0.00%–33.00%).אנא לחצו כאן כדי להוריד קובץ זה.