Tweeënvijftig patiënten, waaronder 28 mannen en 24 vrouwen in de leeftijd van 18 tot 73 jaar (50,2 ± 10,5) werden opgenomen in de huidige studie. Dertig patiënten werden behandeld met minimaal invasief anterieur debridement en fusie (minimaal invasieve chirurgiegroep), terwijl 22 patiënten traditionele open chirurgie ondergingen (conventionele chirurgiegroep). In de minimaal invasieve chirurgiegroep waren er 17 mannen en 13 vrouwen in de leeftijd van 24-72 jaar (51,4 ± 9,1), waaronder 18 enkelvoudige wervellichamen en 12 dubbele wervellichamen. In de conventionele chirurgiegroep waren er 13 mannen en 9 vrouwen in de leeftijd van 18-65 jaar (48,6 ± 9,6), met 14 enkelvoudige wervellichamen en 8 dubbele wervellichamen. Er werd geen significant verschil waargenomen tussen de twee groepen in leeftijd, symptoomduur, preoperatieve complicaties en het aantal betrokken wervelsegmenten (P > 0,05, tabel 1). Er werd geen significant verschil waargenomen tussen de twee groepen in leeftijd, symptoomduur, preoperatieve complicaties en het aantal betrokken wervelsegmenten (P > 0,05).
De patiënten werden gedurende 12-30 maanden gevolgd (15,3 ± 3,2). Met de geleidelijke controle van infectie en pijn nam de bezinkingssnelheid van erytrocyten (ESR) in de meeste gevallen binnen een maand na de operatie af. Hoewel de ESR hoog bleef bij vier patiënten met wondinfecties, benaderde deze tijdens het heronderzoek drie maanden na de operatie normale niveaus.
De totale operatietijd was 74,3 ± 18,6 minuten in de minimaal invasieve groep en 155,8 ± 29,4 minuten in de conventionele operatiegroep. Het verschil tussen de twee groepen was statistisch significant (P < 0,01). Het volume van intraoperatieve bloeding was 81,0 ml ± 27,8 ml in de minimaal invasieve chirurgiegroep en 242,3 ml ± 45,3 ml in de conventionele operatiegroep, met een statistisch significant verschil (P < 0,01). De Visual Analog Scale (VAS)-score en de Oswestry Disability Index (ODI) van de twee groepen verbeterden significant na drie maanden en bij de laatste follow-up in vergelijking met preoperatieve niveaus (P < 0,01, Tabel 2). Zowel de VAS-score11 als ODI12 waren beter in de vroege postoperatieve periode en bij de laatste follow-up in de minimaal invasieve chirurgiegroep in vergelijking met de conventionele operatiegroep (P < 0,05, Tabel 2). De operatietijd was langer in de conventionele operatiegroep in vergelijking met de minimaal invasieve groep; Het volume van intraoperatieve bloeding was significant lager in de minimaal invasieve groep dan in de conventionele operatiegroep. De VAS-score en ODI van de twee groepen verbeterden significant na drie maanden en bij de laatste follow-up in vergelijking met preoperatieve niveaus; zowel de VAS-score als de ODI waren beter in de vroege postoperatieve periode en bij de laatste follow-up in de minimaal invasieve chirurgiegroep in vergelijking met de conventionele operatiegroep.
Volgens de ASIA-classificatie13 waren er vóór de operatie zes patiënten met ruggenmergdisfunctie. In de groep met minimaal invasieve chirurgie waren er twee patiënten met graad D, terwijl er in de conventionele operatiegroep drie patiënten waren met graad D en één patiënt met graad C. Met uitzondering van één patiënt met graad D in de conventionele operatiegroep, herstelden alle andere patiënten naar graad E.
De beeldvormingsgegevens van de laatste follow-up toonden aan dat alle patiënten volledige botfusie bereikten. Eén patiënt in de conventionele operatiegroep had een wondinfectie en werd ontslagen na 2 weken verbandwisselingen en antibacteriële behandeling. Postoperatieve longinfecties werden gevonden bij één patiënt in de conventionele chirurgiegroep en bij één patiënt in de minimaal invasieve chirurgiegroep. Daarnaast was er één patiënt met gastro-intestinaal ongemak na de operatie in de conventionele operatiegroep. Alle complicaties werden opgelost met niet-chirurgische ingrepen.

Figuur 1: Endoscopische behandeling van tuberculose op L4-S1. (A) Sagittale MRI-weergave van de wervelkolom met tuberculose op L4-S1-niveau bij een 65-jarige patiënt met een paravertebraal abces. (B) Horizontaal MRI-beeld dat de aanwezigheid van tuberculose op hetzelfde niveau bevestigt. (C) Geëxtraheerd ziek weefsel na endoscopische chirurgie. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.
| Minimaal invasief | Conventioneel | t/X2 waarde | P-waarde |
| Man/vrouw | 17/13 | 13-09-2024 | 0.03 | 0.81 |
| Leeftijd | 51,4 ± 9,1 | 48,6 ± 9,6 | 1.1 | 0.3 |
| Duur van de symptomen (maanden) | 5.5 ± 2.0 | 4.8 ± 1.3 | 1.58 | 0.12 |
| Complicaties | Cardiovasculair | 8 | 6 | 0.07 | 0.8 |
| Suikerziekte | 7 | 5 | 0.02 | 0.89 |
| Osteoporose | 9 | 7 | 0.26 | 0.61 |
| Betrokken wervels | Ongetrouwd | 18 | 14 | 0.71 | 0.79 |
| Dubbel | 12 | 8 |
Tabel 1: Vergelijking van demografische gegevens van de patiënt en preoperatieve kenmerken. Er was geen significant verschil tussen de twee groepen in termen van leeftijd, symptoomduur, preoperatieve complicaties en het aantal betrokken wervelsegmenten (P > 0,05).
| Minimaal invasief | Conventioneel | t-waarde | P-waarde |
| Operatietijd, min | 74,3 ± 18,6 | 155,8 ± 29,4 | 6 | <0,01 Zoekertjes |
| Intraoperatieve bloeding (ml) | 81,0 ± 27,8 | 242,3 ± 45,3 | 15.8 | <0,01 Zoekertjes |
| Tijd voor ziekenhuisopname (dagen) | 10,8 ± 2,8 | 15.2 ± 4.4 | 4.4 | <0,01 Zoekertjes |
| VAS-score | Voor de operatie | 5.6 ± 1.0 | 6.1 ± 1.0 | 2 | 0.08 |
| 3 maanden na de operatie | 2,0 ± 0,9 | 3,5 ± 0,8 | 6.4 | <0,01 Zoekertjes |
| Eindelijk vervolg | 1.1 ± 0.7 | 2,4 ± 0,5 | 7.1 | <0,01 Zoekertjes |
| ODI | Voor de operatie | 50,2 ± 8,4 | 53,1 ± 8,7 | 1.2 | 0.24 |
| 3 maanden na de operatie | 22,9 ± 8,1 | 30,3 ± 6,5 | 3.5 | <0,01 Zoekertjes |
| Eindelijk vervolg | 3.3 ± 1.4 | 6.5 ± 2.1 | 6.4 | 0.01 |
| ESR | Voor de operatie | 38,1 ± 16,7 | 42,2 ± 15,9 | 0.91 | 0.37 |
| Eindelijk vervolg | 24,5 ± 9,3 | 21,2 ± 8,3 | 1.32 | 0.19 |
| CRP | Voor de operatie | 66,0 ± 25,7 | 67,2 ± 19,8 | 0.18 | 0.86 |
| Eindelijk vervolg | 26,8 ± 7,6 | 28,1 ± 9,3 | 0.53 | 0.6 |
Tabel 2: Chirurgische resultaten van minimaal invasieve versus conventionele chirurgie. De operatieduur was langer in de minimaal invasieve groep in vergelijking met de conventionele operatiegroep. Het volume van intraoperatieve bloeding was significant lager in de minimaal invasieve groep dan in de conventionele operatiegroep. De VAS-score en ODI voor beide groepen verbeterden significant na 3 maanden en bij de laatste follow-up in vergelijking met preoperatieve waarden. Zowel de VAS-score als de ODI waren beter in de vroege postoperatieve periode in de minimaal invasieve chirurgiegroep dan in de conventionele operatiegroep, evenals bij de laatste follow-up.