Datakwaliteit en haalbaarheid van acquisitie
Toepassing van de vooraf gedefinieerde criteria voor datakwaliteit leidde tot de uitsluiting van kanalen en deelnemers met onvoldoende signaalkwaliteit. Succesvolle resultaten worden gekenmerkt door een hoge retentie van kanalen over de condities heen, stabiele hemodynamische opnames en interpreteerbare connectiviteitspatronen die een betrouwbare schatting van netwerkeigenschappen mogelijk maken. Slechte of suboptimale resultaten omvatten een lage signaalkwaliteit, overmatige bewegingsartefacten, inadequate koppeling tussen optode en hoofdhuid, onvoldoende retentie van kanalen of inconsistente netwerkschattingen die de interpreteerbaarheid beperken. Zoals geïllustreerd in Figuur 3 en Figuur 4, bestond de uiteindelijke dataset na kwaliteitsbeoordeling uit 19 deelnemers met een depressieve stoornis (MDD; gemiddelde leeftijd: 31,21 jaar, SD: 8,99; 10 vrouwen) en 19 gezonde controles (HC; gemiddelde leeftijd: 33,5 jaar, SD: 13,51; 7 vrouwen). Zeven deelnemers (3 MDD en 4 HC) werden uitgesloten vanwege onvoldoende datakwaliteit, primair gerelateerd aan bewegingsartefacten of inadequate koppeling tussen optode en hoofdhuid.
Kanaalspecifieke kwaliteitskaarten toonden verder heterogene ruimtelijke verdelingen van de signaalkwaliteit tussen deelnemers aan, met gelokaliseerde regio's van verminderde kwaliteit bij sommige individuen. Deze bevindingen onderstrepen het belang van het toepassen van vooraf gedefinieerde drempelwaarden op basis van de scalp coupling index en de power spectral peak voorafgaand aan verdere analyse. Deze kwaliteitscontroleprocedures waarborgen dat daaropvolgende netwerkmaten worden berekend op basis van betrouwbare gegevens en vormen een kritisch onderdeel van het protocol. De hier getoonde representatieve resultaten zijn direct afhankelijk van de succesvolle voltooiing van de screening van de datakwaliteit, gestandaardiseerde preprocessing, ROI-gebaseerde extractie van tijdreeksen en de toepassing van de vooraf gedefinieerde rank-sum selectieprocedure.
Voorbewerking en netwerkconstructie
Het experimentele ontwerp en de workflow voor de voorbewerking worden weergegeven in Figuur 1 en Figuur 2. Na de kwaliteitscontrolestap (Figuur 2>) werden signalen succesvol omgezet in hemoglobinconcentratie en gecorrigeerd voor bewegingsartefacten en systemische fysiologische ruis. Een succesvolle voltooiing van deze voorbewerkingsstappen wordt gekenmerkt door behouden kwalitatief hoogwaardige kanalen, stabiele regionale tijdreeksen en interpreteerbare connectiviteitsschattingen, terwijl slechte resultaten zich uiten in overmatig signaalverlies, onopgeloste artefacten of onbetrouwbare netwerkmetingen. De extractie van regionale tijdreeksen uit knooppunten van het default mode-netwerk maakte de constructie mogelijk van functionele connectiviteitsmatrices voor elke conditie. Deze representatieve resultaten zijn direct afhankelijk van de succesvolle uitvoering van de kwaliteitscontrole van de gegevens17, gestandaardiseerde voorbewerking18, ROI-definitie en de toepassing van de vooraf gedefinieerde rangschikkingsprocedure. De resulterende functionele connectiviteitsmatrices van het default mode-netwerk vormen de basis voor daaropvolgende vergelijkingen op basis van afstand.
Representatieve uitkomsten op netwerkniveau
Figuur 5A toont een voorbeeld van een conditiespecifiek functioneel connectiviteitsprofiel van het DMN voor een representatieve deelnemer met MDD, naast het referentietemplate van het DMN-netwerk afgeleid van gezonde controles. Deze matrices maken directe visualisatie mogelijk van connectiviteitspatronen tussen regio's over verschillende condities heen en helpen om succesvolle protocoloutput te onderscheiden van minder interpreteerbare of kwalitatief slechte netwerkschattingen. Visuele inspectie onthult conditieafhankelijke variaties in de netwerkorganisatie ten opzichte van het template, wat illustreert hoe de stimulatiefrequentie de DMN-netwerkstructuur binnen een enkele sessie kan moduleren.
Afstandsmaten (Figuur 5B>) kwantificeren deze verschillen over meerdere metrieken (connectiviteit, eigenwaarden, eigenvectoren en gemiddelde controleerbaarheid). Voor elke metriek kunnen condities worden gerangschikt op basis van hun nabijheid tot het referentietemplate, waarbij lagere afstandswaarden wijzen op een grotere gelijkenis. Opvallend is dat de rangschikking van verschillende afstandsmetrieken varieert per conditie, wat weerspiegelt dat elke metriek complementaire informatie vastlegt over de netwerkrepresentaties.
Consensusgebaseerde frequentieselectie
Om informatie over vier metrieken te integreren, werden de rangordes per deelnemer geaggregeerd (Figuur 5C). Een duidelijke scheiding van de cumulatieve rangscores tussen de condities duidt op een succesvolle differentiatie van frequentiespecifieke netwerkresponsen, terwijl zeer vergelijkbare rangscores tussen de condities wijzen op een beperkte gevoeligheid van het protocol of een zwakke scheiding tussen de stimulatie-effecten. De conditie met de laagste cumulatieve rangscore werd geïnterpreteerd als de kandidaat-representatieve stimulatiefrequentie voor die deelnemer. Tabel 1 vat deze selecties per deelnemer samen, samen met de bijbehorende stimulatieversterkingswaarden en de overeenstemming tussen metrieken, gekwantificeerd met Kendall's W.
Binnen de MDD-groep vertoonden 12 van de 19 deelnemers de laagste cumulatieve rangschikking voor een actieve stimulatiefrequentie in plaats van voor de sham-conditie. De geselecteerde stimulatiefrequentie varieerde per deelnemer, zoals samengevat in Tabel 1. De overeenstemming tussen metrieken, gekwantificeerd met behulp van Kendall’s W, verschilde eveneens per individu, wat wijst op variabiliteit in de consistentie van de rangschikking. Hogere waarden voor Kendall’s W duiden op een sterkere concordantie tussen de metrieken en een groter vertrouwen dat meerdere netwerkmaten dezelfde rangschikking van condities ondersteunen, terwijl lagere waarden duiden op een zwakkere overeenstemming en een grotere heterogeniteit tussen de metrieken. De uiteindelijke selectie moet derhalve worden geïnterpreteerd als een datagestuurde integratie van complementaire netwerkeigenschappen, in plaats van een beslissing op basis van slechts één enkele metriek.
Deze representatieve en op haalbaarheid gebaseerde resultaten illustreren de typen output op netwerkniveau die door het protocol worden gegenereerd en tonen aan dat de workflow kan worden geïmplementeerd voor intra-subject vergelijking tussen verschillende stimulatiecondities. De bevindingen zijn bedoeld als illustratie van signaalacquisitie, preprocessing, kenmerkextractie en ranggebaseerde parametermapping, en vormen geen bewijs voor therapeutisch voordeel, klinische effectiviteit of prestatievalidatie, zoals weergegeven in Figuren 1–5 en Tabel 1.

Figuur 1. Experimenteel ontwerp en fNIRS-probeconfiguratie. (A) Within-subject experimenteel ontwerp. Elke deelnemer voltooide alle condities binnen één sessie, inclusief de baseline rusttoestand (RS0), sham-stimulatie, vier actieve stimulatiefrequenties (2, 10, 25 en 40 Hz) en de rusttoestand na stimulatie (RS1). De volgorde van actieve stimulatie werd gerandomiseerd over de deelnemers. Elk blok duurde 6 min en werd gescheiden door intervallen van ~2 min zonder stimulatie. Functionele nabij-infraroodspectroscopie (fNIRS) data werden continu geregistreerd (~54 min in totaal) en per conditie gesegmenteerd voor analyse. (B) Lay-out van de fNIRS-probe met 32 bronnen (rood) en 30 detectoren (blauw), die 89 kanalen met lange scheiding en 8 kanalen met korte scheiding vormen (omcirkeld). De kanalen met korte scheiding werden gebruikt om oppervlakkige fysiologische ruis te verwijderen. (C) Corticaal sensitiviteitsprofiel van de probe-lay-out ten opzichte van het default mode network (DMN), gebaseerd op de Automated Anatomical Labeling (AAL) atlas, waarbij de diepteafhankelijke meetgevoeligheid wordt geïllustreerd. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 2. Preprocessing- en feature-extractiepipeline voor netwerkanalyse op basis van fNIRS.
Ruwe lichtintensiteitsgegevens werden gesegmenteerd in conditiespecifieke blokken (RS0, sham, stimulatiefrequenties en RS1). De datakwaliteit werd beoordeeld met behulp van de scalp coupling index (SCI > 0,8) en de power spectral peak (PSP > 0,1), waarbij alleen kanalen van hoge kwaliteit werden behouden. Signalen werden omgezet naar optische dichtheid, gevolgd door bewegingscorrectie met behulp van temporal derivative distribution repair (TDDR) en wavelet-filtering. Veranderingen in hemoglobineconcentratie werden berekend en short-separation regressie werd toegepast om systemische fysiologische ruis te verminderen. Voor de netwerkanalyse werden tijdreeksen geëxtraheerd uit regions of interest (ROI's) binnen het default mode network (DMN), waaronder de mediale prefrontale cortex (mPFC), precuneus (Prec), inferior parietal lobule (IPL) en de mediale temporale kwab (MTL). De functionele connectiviteit werd berekend tussen de ROI's. De afgeleide features omvatten connectiviteitswaarden, eigenwaarden, eigenvectoren en gemiddelde controllability. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 3. Beoordeling van de datakwaliteit bij deelnemers met een depressieve stoornis (MDD).
(A) Aantal kanalen dat voldoet aan de kwaliteitscriteria tijdens de baseline-conditie (RS0) voor elke deelnemer met MDD. De staven geven alle kanalen (grijs), kanalen met een grote scheiding (blauw) en kanalen met een korte scheiding (oranje) weer die voldoen aan de kwaliteitscriteria (≥70% van de opnametijd met SCI > 0,8 en PSP > 0,1). Gestreepte lijnen geven het maximale aantal beschikbare kanalen met een grote scheiding (89), kanalen met een korte scheiding (8) en de drempelwaarde voor acceptabele datakwaliteit op deelnemerniveau aan (≥70% van de totale kanalen behouden). Deelnemers onder de drempelwaarde zijn gemarkeerd (D13, D18, D19). (B>) Datakwaliteit per kanaal over de deelnemers heen. De heatmap toont het percentage van de opnametijd dat voldoet aan de kwaliteitscriteria voor elk kanaal en elke deelnemer tijdens RS0. Donkerdere tinten duiden op een lagere datakwaliteit. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 4Beoordeling van de datakwaliteit bij gezonde controledeelnemers. (A) Aantal kanalen dat voldoet aan de kwaliteitscriteria tijdens de baselineconditie (RS0) voor elke gezonde controledeelnehmer. De balken geven alle kanalen (grijs), kanalen met grote scheiding (blauw) en kanalen met korte scheiding (oranje) aan die voldoen aan de kwaliteitscriteria (≥70% van de opnametijd met SCI > 0,8 en PSP > 0.1). Gestreepte lijnen geven het maximale aantal beschikbare kanalen en de drempelwaarde voor acceptabele datakwaliteit op deelnemerniveau aan (≥ 70% van het totaal aantal behouden kanalen). Deelnemers onder de drempelwaarde zijn gemarkeerd (HC13, HC14, HC15, HC18). (B) Kanaalgebaseerde datakwaliteit over de deelnemers. De heatmap laat het percentage van de opnametijd zien dat voldoet aan de kwaliteitscriteria voor elk kanaal en elke deelnemer tijdens RS0. Donkerdere kleuring duidt op een lagere datakwaliteit. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 5Representatieve afstandsgebaseerde selectie van de stimulatiefrequentie bij één enkele deelnemer.
(A) Functionele connectiviteitsmatrices die de paarsgewijze interacties tonen tussen vier regio's van het default mode-netwerk voor één representatieve deelnemer met MDD (D11) over verschillende condities (RS0, sham en stimulatiefrequenties). De regio's omvatten de mediale prefrontale cortex (mPFC), de inferieure pariëtale kwab (IPL), de precuneus (Prec) en de mediale temporale kwab (MTL). De centrale matrix vertegenwoordigt het template van de gezonde controlegroep, afgeleid van RS0-gegevens op groepsniveau.BAfstandsmaten tussen elke conditie en het sjabloon van de gezonde controlegroep op basis van vier metrieken: connectiviteitsafstand (D_conn), eigenwaardeaafstand (D_eig), eigenvectoraafstand (D_evec) en gemiddelde controleerbaarheidsafstand (D_AC). De staven stellen de afstandswaarden voor; lagere waarden duiden op een grotere gelijkenis met het sjabloon. De rangschikkingen worden weergegeven voor elke conditie (rang 1 = kleinste afstand).C) Consensusrangschikking over de metrieken, verkregen door de rangen voor elke conditie op te tellen. De conditie met de laagste totale rang werd geselecteerd als de kandidaat-stimulatiefrequentie voor deze deelnemer. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.
| Deelnemers-ID | Connectiviteit | Eigenwaarde | Eigenvector | Gem. Stuurbaarheid | Consensus | Kandall-W |
| D01 | 40 HZ (G=1,00) | 40 HZ (G=1,00) | 40 HZ (G=1,00) | 40 Hz (G=0,29) | 40 Hz | 0.85 |
| D02 | Sham (G=0,18) | Sham (G=0,00) | Sham (G=0,11) | Sham (G=-0,09) | Sham-behandeling | 0.89 |
| D03 | 10 Hz (G=0,20) | Sham (G=0,05) | 2HZ (G=0,56) | Sham (G=0,63) | 40 Hz | 0.34 |
| D07 | Sham (G=0,29) | 25 HZ (G=0,06) | 2HZ (G=0,33) | 25 HZ (G=0,45) | 25 Hz | 0.36 |
| D10 | Sham (G=1,00) | Sham (G=1,00) | Sham (G=1,00) | Sham (G=1,00) | Sham-behandeling | 0.59 |
| D11 | 10 Hz (G=0,71) | 10 Hz (G = 0,66) | 2HZ (G=0,73) | 40 HZ (G=1,00) | 10 Hz | 0.34 |
| D15 | 40HZ (G=0,58) | 40 Hz (G=0,53) | 40 Hz (G=0,21) | 40 Hz (G=-0,27) | 40 Hz | 0.96 |
| D16 | 25 Hz (G=1,00) | 10 Hz (G=1,00) | 25 Hz (G=0,90) | 25 Hz (G=0,40) | 25Hz | 0.64 |
| D17 | 2HZ (G=0,51) | 2HZ (G=0,75) | 25 Hz (G=0,73) | 10 HZ (G=0,82) | 10 Hz | 0.21 |
| D20 | 25HZ (G=-0,08) | 25 HZ (G=0,04) | 25HZ (G=-0,27) | Sham (G=0,31) | 25 Hz | 0.84 |
| D21 | Sham (G=0,37) | 2HZ (G=0,08) | Sham (G=0,27) | 40Hz (G=-0,28) | Placebo | 0.41 |
| D22 | 2HZ (G=-0,06) | 10 Hz (G=0,19) | 2HZ (G=0,75) | 2HZ (G=1,00) | 2HZ | 0.47 |
| D23 | Sham (G=0,53) | 25HZ (G=-0,14) | Sham (G=0,71) | 40 Hz (G=0,23) | Placebo | 0.31 |
| D24 | 25HZ (G=0,59) | 25 Hz (G=0,18) | 25 HZ (G=0,18) | Sham (G=0,34) | 25 Hz | 0.5 |
| D25 | 25 HZ (G=1,00) | Sham (G=-0,01) | 10 HZ (G=1,00) | Sham (G=0,19) | 25 Hz | 0.16 |
| D26 | 10 HZ (G=0,52) | Sham (G=0,01) | 10HZ (G=1,00) | 10 HZ (G=0,71) | 10 Hz | 0.93 |
| D27 | 10HZ (G=-0,11) | 10 Hz (G=0,20) | 2HZ (G=-0,20) | 40 Hz (G=1,00) | 2HZ | 0.05 |
| D28 | 10 Hz (G=0,51) | 10 Hz (G=0,04) | 10 Hz (G=1,00) | 10HZ (G=-0,02) | 10 Hz | 0.81 |
| D29 | 10 Hz (G=0,81) | 10HZ (G=0,54) | Sham (G=1,00) | 10 HZ (G=1,00) | 10 Hz | 0.85 |
| Versterking | 0.50, 0.52 | 0.32, 0.18 | 0.58, 0.73 | 0.46, 0.40 | | 0.55, 0.50 |
| (Gemiddelde, Mediaan) |
Tabel 1: Deelnemersspecifieke frequentieselectie over verschillende afstandsmaten.
Voor elke deelnemer wordt de stimulatieconditie die geassocieerd is met de minimale afstand tot het template van de gezonde controlegroep gerapporteerd voor vier netwerkgebaseerde metrieken: connectiviteitsafstand (D_conn), eigenwaardeaustand (D_eig), eigenvectoraBstand (D_evec) en gemiddelde controleerbaarheidsafstand (D_AC). Waarden tussen haakjes (G) geven de stimulatiegain aan. De kolom Consensus toont de kandidaat-stimulatiefrequentie op basis van rangaggregatie over de vier metrieken. Kendall’s W kwantificeert de overeenstemming tussen de metrieken binnen elke deelnemer. De laatste rij vat de gemiddelde en mediane stimulatiegain-waarden over de deelnemers samen voor elke metriek, samen met de bijbehorende Kendall’s W-waarden.