Doorstroom van patiënten en uitgangskenmerken
Tijdens de studieperiode werden in totaal 402 patiënten binnengebracht in de spoedeisende hulp met acute bovenbuikbloeding. Na toepassing van de inclusiecriteria werden 366 patiënten opgenomen in de definitieve analyse, zoals weergegeven in Figuur 1. De basale demografische en klinische kenmerken van de gehele cohort en de uitkomstgroepen zijn samengevat in Tabel 4.
Volgens de vooraf vastgestelde definitie van het uitkomstcriterium werden 215 van de 366 patiënten (58,74%) ingedeeld in de laag-risico-uitkomstgroep, terwijl 151 van de 366 patiënten (41,26%) werden ingedeeld in de hoog-risico-uitkomstgroep. In totaal waren 239 van de 366 patiënten (65,30%) mannelijk. Bij aanvang was de mediaan systolische bloeddruk 126 mmHg (interkwartielbereik [IQR], 114-142 mmHg) en hadden 10 van de 366 patiënten (2,73%) een systolische bloeddruk onder de 90 mmHg. De mediaan hartslag was 88 slagen/min (IQR, 73-103 slagen/min) en 55 van de 366 patiënten (15,03%) hadden een hartslag van 100 slagen/min of hoger, zoals weergegeven in Tabel 4.
Vergeleken met de groep met een laag risico op uitkomst, vertoonde de groep met een hoog risico op uitkomst een hogere leeftijd, lagere systolische bloeddruk, hogere hartfrequentie, lagere hemoglobine, hogere bloedstikstof (BUN), en hogere frequenties van melena, hematochezie, syncope, leverziekte en hartfalen. Hematemesis was vaker aanwezig in de groep met een laag risico op uitkomst. De mediaan van de oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-score was 6,5 (IQR, 1-11) in de totale cohorde en 10 (IQR, 7-13) in de groep met een hoog risico op uitkomst. De mediaan van de aangepaste Glasgow-Blatchford-score was 5,5 (IQR, 1-9) in de totale cohorde en 9 (IQR, 7-11) in de groep met een hoog risico op uitkomst, zoals weergegeven in Tabel 4.
Uitkomsten tijdens het ziekenhuisverblijf
De uitkomsten van ziekenhuisopname worden samengevat in tabel 5. In totaal voldeden 151 van de 366 patiënten (41,26%) aan het samengestelde hoog-risico-uitkomstcriterium, terwijl 215 van de 366 patiënten (58,74%) geen interventie kregen en in leven bleven tot de ontslag. Overlijden tijdens de ziekenhuisopname trad op bij 18 van de 366 patiënten (4,92%). Tijdens de opname kregen 99 van de 366 patiënten (27,05%) een rode bloedcellen-transfusie, ondergingen 89 van de 366 patiënten (24,32%) een therapeutische endoscopische ingreep en moesten 17 van de 366 patiënten (4,64%) worden geopereerd, zoals weergegeven in tabel 5.
Vergelijkende scores voor uitkomsten met hoog risico
Contingentietabellen die scoregebaseerde classificatie vergelijken met geobserveerde samengestelde uitkomsten, worden weergegeven in Tabel 6 voor de originele Glasgow-Blatchford-score en in Tabel 7 voor de gewijzigde Glasgow-Blatchford-score. Afgeleide diagnostische prestatieparameters zijn samengevat in Tabel 8. Ontvanger-opererende-karakteristieke curven voor de samengestelde hoge-risico-uitkomst en ziekenhuismortaliteit zijn weergegeven in Figuur 3. Met gebruikmaking van de originele Glasgow-Blatchford-score bij de vooraf gedefinieerde drempel van 1 of lager, werden 91 patiënten geclassificeerd als laag risico en 275 als hoog risico. Deze classificatie leverde 146 ware-positieve resultaten, 86 ware-negatieve resultaten, 129 valse-positieve resultaten en 5 valse-negatieve resultaten op, zoals weergegeven in Tabel 6. Bij deze drempel behaalde de originele Glasgow-Blatchford-score een sensitiviteit van 96,69% (95% betrouwbaarheidsinterval [BI], 92,48%–98,58%), een specificiteit van 40,00% (95% BI, 33,68%–46,67%), een positieve voorspellende waarde van 53,09% (95% BI, 47,20%–58,89%), een negatieve voorspellende waarde van 94,51% (95% BI, 87,95%–97,84%), een totale nauwkeurigheid van 63,39% (95% BI, 58,34%–68,19%) en een Cohen’s kappa van 0,189 (95% BI, 0,111–0,267), zoals weergegeven in Tabel 8.
Met gebruik van de aangepaste Glasgow-Blatchford-score bij dezelfde drempelwaarde werden 100 patiënten geclassificeerd als laag risico en 266 als hoog risico. Deze classificatie leverde 149 ware-positieve resultaten, 98 ware-negatieve resultaten, 117 valse-positieve resultaten en 2 valse-negatieve resultaten op, zoals weergegeven in Tabel 7. Bij dezelfde drempelwaarde behaalde de aangepaste Glasgow-Blatchford-score een sensitiviteit van 98,68% (95% BI, 95,30%–99,64%), een specificiteit van 45,58% (95% BI, 39,06%–52,26%), een positieve voorspellende waarde van 56,02% (95% BI, 50,01%–61,88%), een negatieve voorspellende waarde van 98,00% (95% BI, 93,02%–99,43%), een totale nauwkeurigheid van 67,49% (95% BI, 62,57%–72,06%) en een Cohen’s kappa van 0,253 (95% BI, 0,175–0,331), zoals weergegeven in Tabel 8.
In vergelijking met de originele Glasgow-Blatchford-score, classificeerde de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score 9 extra patiënten als laag risico en verlaagde het aantal fout-negatieve classificaties van laag risico van 5 naar 2. Voor de samengestelde uitkomst van hoog risico was het oppervlak onder de receiver-operating-characteristic-curve 0,742 (95% BI, 0,691–0,792) voor de originele Glasgow-Blatchford-score en 0,781 (95% BI, 0,733–0,829) voor de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score, zoals weergegeven in Tabel 8 en Figuur 3A. De vergelijking van de twee onderling afhankelijke receiver-operating-characteristic-curves volgens de methode van DeLong toonde een kleine maar significante verschillen (P = 0,031). Gepaarde vergelijking met de McNemar-toets toonde geen significant verschil in sensitiviteit (P = 0,248), maar wel een significant verschil in specificiteit (P = 0,038).
Prestaties gesplitst op basis van de oorzaak van bloeding
De verdeling van oorzaken van bloedingen en de prestaties per subgroep zijn samengevat in tabel 9. Niet-variceuze bloedingen kwamen voor bij 304 van de 366 patiënten (83,06%), terwijl variceuze bloedingen voorkwamen bij 62 van de 366 patiënten (16,94%). Binnen de groep met laag risico op uitkomst hadden 201 van de 215 patiënten (93,49%) een niet-variceuze bloeding en 14 van de 215 patiënten (6,51%) een variceuze bloeding. Binnen de groep met hoog risico op uitkomst hadden 103 van de 151 patiënten (68,21%) een niet-variceuze bloeding en 48 van de 151 patiënten (31,79%) een variceuze bloeding, zoals weergegeven in tabel 9.
In de niet-variceuze subgroep steeg de specificiteit van 39,30% (95% BI, 32,81%–46,20%) bij de originele Glasgow-Blatchford-score naar 46,77% (95% BI, 39,99%–53,66%) bij de gewijzigde Glasgow-Blatchford-score, terwijl de sensitiviteit hoog bleef op respectievelijk 98,06% (95% BI, 93,19%–99,47%) en 99,03% (95% BI, 94,70%–99,83%). In de variceuze subgroep steeg de specificiteit van 35,71% (95% BI, 16,34%–61,24%) naar 42,86% (95% BI, 21,38%–67,41%), terwijl de sensitiviteit voor beide scores 97,92% (95% BI, 89,10%–99,63%) was, zoals weergegeven in Tabel 9. Aangezien de variceuze subgroep qua omvang beperkt was, werden deze bevindingen voorzichtig geïnterpreteerd.
Voorspelling van overlijden tijdens het ziekenhuisverblijf
De vergelijkende prestaties van de originele Glasgow-Blatchford-score en de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score voor het voorspellen van overlijden tijdens het ziekenhuisverblijf zijn samengevat in Tabel 10. Voor mortaliteit tijdens het ziekenhuisverblijf behaalde de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score een sensitiviteit van 94,44% (95% BI, 74,24%–99,01%), een specificiteit van 45,69% (95% BI, 40,53%–50,94%), een positieve voorspellende waarde van 8,25% (95% BI, 5,10%–13,10%), een negatieve voorspellende waarde van 99,38% (95% BI, 96,55%–99,89%) en een totale nauwkeurigheid van 48,09% (95% BI, 43,02%–53,20%). De overeenkomstige waarden voor de originele Glasgow-Blatchford-score waren respectievelijk 88,89% (95% BI, 67,20%–96,90%), 39,08% (95% BI, 34,10%–44,30%), 7,02% (95% BI, 4,37%–11,09%), 98,55% (95% BI, 94,87%–99,60%) en 41,53% (95% BI, 36,60%–46,64%). Voor mortaliteit tijdens het ziekenhuisverblijf was het oppervlak onder de ROC-curve 0,781 (95% BI, 0,692–0,870) voor de originele Glasgow-Blatchford-score en 0,824 (95% BI, 0,748–0,901) voor de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score, zoals weergegeven in Tabel 10 en Figuur 3B. De DeLong-vergelijking voor mortaliteit tijdens het ziekenhuisverblijf toonde geen statistisch significante verschillen tussen de twee scores (P = 0,118). Aangezien er slechts 18 overlijdens tijdens het ziekenhuisverblijf plaatsvonden, werden deze schattingen voorzichtig geïnterpreteerd.
Calibratie, beslissingscurve-analyse en gevoeligheidsanalyse
Uit de kalibratie-analyse bleek een aanvaardbare algehele overeenstemming tussen geobserveerde en voorspelde gebeurtenisfrequenties over verschillende scoreniveaus, hoewel de oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-score meer neigde patiënten bij lagere scores als hoog risico in te delen. De gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score toonde een iets betere kalibratie in het laag-risico bereik, wat relevant is voor vroege triagebeslissingen. Uit de beslissingscurve-analyse bleek dat de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score een bescheiden groter netto klinisch voordeel bood dan de oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-score over lage tot matige drempelkansen die relevant zijn voor opname- en vroege interventiebeslissingen, terwijl de netto-voordeelcurves vergelijkbaar waren bij hogere drempelkansen. Sensitiviteitsanalyse met alternatieve cutoffwaarden voor de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score toonde aan dat een cutoff van 0 de specificiteit verhoogde, maar de sensitiviteit verlaagde, terwijl een cutoff van 2 een zeer hoge sensitiviteit behield, maar het aantal fout-positieve classificaties verhoogde. De vooraf gedefinieerde drempel van 1 of lager bood daarom de meest gebalanceerde laag-risico classificatie voor vergelijkende presentatie.
Visuele samenvatting van vergelijkende prestaties
Een visuele samenvatting van sensitiviteit, specificiteit, positieve voorspellende waarde, negatieve voorspellende waarde en algehele nauwkeurigheid voor de twee scores bij de vooraf gedefinieerde drempelwaarde is weergegeven in Figuur 4.
GEGEVENSBESCHIKBAARHEID:
De ruwe dataset die deze studie ondersteunt, is gedeponeerd in figshare en is openbaar beschikbaar op: Liu, Xiang; Liu, Yufang; Li, Jinyang; He, Wujian (2026). Toepassing en interne validatie van de gewijzigde Glasgow-Blatchford-score voor vroege triage bij acute bovenmaagdarmbloeding. figshare. Dataset. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.31901911.

Figuur 1: Stroomschema van patiëntenselectie. Stroomschema met patiëntenscreening, redenen voor uitsluiting en uiteindelijke opname in de cohort. Tijdens de studieperiode werden in totaal 402 patiënten met acute bovensteluchtwegbloeding gescreend. Zesendertig patiënten werden uitgesloten, waaronder 8 patiënten die bovensteluchtwegbloeding ontwikkelden na opname voor een andere primaire aandoening, 3 zwangere patiënten, 7 patiënten met bevestigde acute ondersteluchtwegbloeding en 18 patiënten met ontbrekende variabelen die nodig zijn voor de berekening van de originele of aangepaste Glasgow-Blatchford-score. In totaal werden 366 patiënten opgenomen in de definitieve analyse. Afkortingen; GBS = Glasgow-Blatchford-score; mGBS = aangepaste Glasgow-Blatchford-score; AUGIB = acute bovensteluchtwegbloeding. Klik hier om een grotere versie van deze afbeelding te bekijken.

Figuur 2: Werkstroom voor het extraheren van gegevens op moment van presentatie en de berekening van scores. Werkstroom die het retrospectief extraheren van variabelen op moment van presentatie uit het spoedafdelingsdossier illustreert, inclusief de eerst geregistreerde vitale functies bij aankomst en de vroegst beschikbare laboratoriumwaarden op moment van presentatie, gevolgd door reconstructie van de oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-score en de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score, risicoclassificatie op basis van drempelwaarden, en vergelijking met geobserveerde intramurale uitkomsten. Afkortingen; ED = spoedafdeling; GBS = Glasgow-Blatchford-score; mGBS = gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score. Klik hier om een grotere versie van dit figuur te bekijken.

Figuur 3: Ontvanger-operatiekarakteristieke curven voor de originele Glasgow-Blatchford-score en de gewijzigde Glasgow-Blatchford-score. (A) Ontvanger-operatiekarakteristieke curven voor de voorspelling van het samengestelde hoog-risicoresultaat. Het oppervlak onder de curve bedroeg 0,742 voor de originele Glasgow–Blatchford-score en 0,781 voor de gewijzigde Glasgow–Blatchford-score. (B) Ontvanger-operatiekarakteristieke curven voor de voorspelling van sterfte tijdens het ziekenhuisverblijf. Het oppervlak onder de curve bedroeg 0,781 voor de originele Glasgow–Blatchford-score en 0,824 voor de gewijzigde Glasgow–Blatchford-score. Afkortingen; AUC = oppervlak onder de curve; GBS = Glasgow–Blatchford-score; mGBS = gewijzigde Glasgow–Blatchford-score; ROC = ontvanger-operatiekarakteristiek. Klik hier om een grotere versie van deze afbeelding te bekijken.

Figuur 4: Visuele samenvatting van de vergelijkende diagnostische prestaties bij de vooraf gedefinieerde drempelwaarde. Staafdiagram dat de gevoeligheid, specificiteit, positieve voorspellende waarde, negatieve voorspellende waarde en algehele nauwkeurigheid vergelijkt van de originele Glasgow-Blatchford-score en de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score bij de vooraf gedefinieerde lage-risico drempelwaarde van 1 of lager. Afkortingen; AUC = oppervlak onder de curve; GBS = Glasgow–Blatchford-score; mGBS = gemodificeerde Glasgow–Blatchford-score; ROC = receiver operating characteristic. Klik hier om een grotere versie van dit figuur te bekijken.
| Variabel domein | Variabele | Brondocument | Tijdstip gebruikt voor analyse |
| Demografie | Leeftijd, geslacht | Registratiegegevens bij opname | Bij opname |
| Presenteersymptomen | Hematemese, melena, syncope, hematochezie | Eerste beoordelingsnotitie in de spoedeisende hulp | Bij presentatie |
| Levensfuncties | Systolische bloeddruk, hartfrequentie | Triagerecord van de spoedeisende hulp | Eerste geregistreerde waarde bij aankomst |
| Comorbiditeiten | Leverziekte, hartfalen | Anamnese en beoordeling bij opname | Bij presentatie |
| Laboratoriumvariabelen | Hemoglobine, bloedureumstikstof | Eerste bloedtest bij presentatie | Vroegst beschikbare waarde bij presentatie |
| Extra beschrijvende variabele | Albumine | Eerste bloedtest bij presentatie | Alleen geregistreerd, niet gebruikt voor scoreberekening |
| Variabelen tijdens het ziekenhuisverblijf | Transfusie van rode bloedcellen, therapeutische endoscopie, chirurgie | Medisch dossier tijdens het ziekenhuisverblijf | Tijdens de indexopname |
| Uitslagvariabelen | Onthaalstatus, overlijden in het ziekenhuis door elke oorzaak | Onthaalrecord en ziekenhuisdossier | Tijdens de indexopname |
| Etiologie | Varicele versus niet-varicele bloeding | Endoscopierapport of diagnose bij ontslag | Tijdens het ziekenhuisverblijf |
Tabel 1: Variabelen, brondocumenten en tijdstippen van gegevensextractie. Overzicht van de studievariabelen, hun bronregistraties en de tijdstippen die zijn gebruikt voor gegevensextractie en -analyse.
| Variabele | Categorie | Punten |
| Bloedureum stikstof, mmol/L | 6,5–7,9 | 2 |
| Bloedureum stikstof, mmol/L | 8,0–9,9 | 3 |
| Bloedureum stikstof, mmol/L | 10,0–24,9 | 4 |
| Bloedureum stikstof, mmol/L | ≥25,0 | 6 |
| Hemoglobine bij mannen, g/dL | 12,0–12,9 | 1 |
| Hemoglobine bij mannen, g/dL | 10,0–11,9 | 3 |
| Hemoglobine bij mannen, g/dL | <10,0 | 6 |
| Hemoglobine bij vrouwen, g/dL | 10,0–11,9 | 1 |
| Hemoglobine bij vrouwen, g/dL | <10,0 | 6 |
| Systolische bloeddruk, mmHg | 100–109 | 1 |
| Systolische bloeddruk, mmHg | 90–99 | 2 |
| Systolische bloeddruk, mmHg | <90 | 3 |
| Hartslag, slagen/min | ≥100 | 1 |
| Melena | Aanwezig | 1 |
| Syncope | Aanwezig | 2 |
| Leverziekte | Aanwezig | 2 |
| Hartfalen | Aanwezig | 2 |
Tabel 2: Oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-scorecriteria. Standaard scorecriteria die worden gebruikt om de oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-score te reconstrueren.
| Variabele | Categorie | Punten |
| Bloedureumstikstof, mmol/L | 6,5–7,9 | 2 |
| 8,0–9,9 | 3 |
| 10,0–24,9 | 4 |
| ≥25,0 | 6 |
| Hemoglobine bij mannen, g/dL | 12,0–12,9 | 1 |
| 10,0–11,9 | 3 |
| <10,0 | 6 |
| Hemoglobine bij vrouwen, g/dL | 10,0–11,9 | 1 |
| <10,0 | 6 |
| Systolische bloeddruk, mmHg | 100–109 | 1 |
| 90–99 | 2 |
| <90 | 3 |
| Hartfrequentie, slagen/min | ≥100 | 1 |
Tabel 3: Gewijzigde criteria van de Glasgow-Blatchford-score. Objectief bepaalde beoordelingscriteria werden gebruikt om de gewijzigde Glasgow-Blatchford-score te reconstrueren.
| Variabele | Algehele cohort n = 366 | Groep met laag-risico-uitkomst n = 215 | Groep met hoog-risico-uitkomst n = 151 | P-waarde |
| Leeftijd, jaren | 56 (44, 67) | 52 (41, 63) | 62 (51, 71) | <0.001 |
| Mannelijk, n (%) | 239 (65,30) | 132 (61,40) | 107 (70,86) | 0,064 |
| Systolische bloeddruk, mmHg | 126 (114, 142) | 130 (118, 145) | 119 (108, 135) | <0.001 |
| SBP < 90 mmHg, n (%) | 10 (2,73) | 2 (0,93) | 8 (5,30) | 0,009 |
| Hartslag, slagen/min | 88 (73, 103) | 83 (70, 96) | 96 (82, 110) | <0.001 |
| HR ≥ 100 slagen/min, n (%) | 55 (15,03) | 18 (8,37) | 37 (24,50) | <0.001 |
| Hemoglobine, g/L | 92 (71, 116) | 101 (82, 123) | 78 (61, 99) | <0.001 |
| Bloedureumstikstof, mmol/L | 7,8 (5,2, 12,6) | 6,1 (4,6, 9,5) | 11,4 (7,9, 16,8) | <0.001 |
| Melena, n (%) | 241 (65,85) | 129 (60,00) | 112 (74,17) | 0,005 |
| Hematemesis, n (%) | 161 (43,99) | 108 (50,23) | 53 (35,10) | 0,004 |
| Hematochezie, n (%) | 49 (13,39) | 12 (5,58) | 37 (24,50) | <0.001 |
| Syncope, n (%) | 34 (9,29) | 8 (3,72) | 26 (17,22) | <0.001 |
| Leverziekte, n (%) | 67 (18,31) | 19 (8,84) | 48 (31,79) | <0.001 |
| Hartfalen, n (%) | 29 (7,92) | 10 (4,65) | 19 (12,58) | 0,006 |
| Niet-variceuze bloeding, n (%) | 304 (83,06) | 201 (93,49) | 103 (68,21) | <0.001 |
| Variceuze bloeding, n (%) | 62 (16,94) | 14 (6,51) | 48 (31,79) | <0.001 |
| Oorspronkelijke Glasgow-Blatchford-score | 6,5 (1, 11) | 3 (0, 7) | 10 (7, 13) | <0.001 |
| Gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score | 5,5 (1, 9) | 2 (0, 6) | 9 (7, 11) | <0.001 |
Tabel 4: Basale demografische en klinische kenmerken van de studiegroep. Basale kenmerken van de gehele cohorde en vergelijkingen tussen de groep met laag risico-uitkomst en de groep met hoog risico-uitkomst.
| Uitkomst | n (%) |
| Samengestelde uitkomst met hoog risico | 151 (41,26) |
| Uitkomst met laag risico (geen interventie en overleving tot ontslag) | 215 (58,74) |
| Transfusie van rode bloedcellen | 99 (27,05) |
| Therapeutische endoscopische interventie | 89 (24,32) |
| Chirurgie | 17 (4,64) |
| Overlijden in het ziekenhuis door elke oorzaak | 18 (4,92) |
Tabel 5: Uitkomsten tijdens het ziekenhuisverblijf. Verdeling van de samengestelde uitkomst van hoog risico, de daarin opgenomen interventies en overlijden tijdens het ziekenhuisverblijf in de studiegroep.
| Originele Glasgow-Blatchford-scoortabel | Hoog-risico-uitkomst | Laag-risico-uitkomst | Totaal |
| Hoog risico (>1) | 146 | 129 | 275 |
| Laag risico (≤1) | 5 | 86 | 91 |
| Totaal | 151 | 215 | 366 |
Tabel 6: Classificatieprestatie van de originele Glasgow-Blatchford-score voor het samengestelde hoog-risicoresultaat. Contingentietabel met een vergelijking van de classificatie op basis van de originele Glasgow-Blatchford-score en het geobserveerde samengestelde hoog-risicoresultaat.
| Wijziging van de Glasgow-Blatchford-scoreclassificatie | Hoog-risico-uitkomst | Laag-risico-uitkomst | Totaal |
| Hoog risico (>1) | 149 | 117 | 266 |
| Laag risico (≤1) | 2 | 98 | 100 |
| Totaal | 151 | 215 | 366 |
Tabel 7: Classificatieprestatie van de aangepaste Glasgow-Blatchford-score voor het samengestelde uitkomstcriterium met hoog risico. Contingentietabel met een vergelijking van de classificatie op basis van de aangepaste Glasgow-Blatchford-score en de geobserveerde samengestelde uitkomst met hoog risico.
| Maatstaf | Originele score | Origineel 95% BI | Gewijzigde score | Gewijzigd 95% BI | P-waarde |
| Sensitiviteit | 96,69% | 92,48%-98,58% | 98,68% | 95,30%-99,64% | 0,317 |
| Specificiteit | 40,00% | 33,68%-46,67% | 45,58% | 39,06%-52,26% | 0,041 |
| Positieve voorspellende waarde | 53,09% | 47,20%-58,89% | 56,02% | 50,01%-61,88% | 0,219 |
| Negatieve voorspellende waarde | 94,51% | 87,95%-97,84% | 98,00% | 93,02%-99,43% | 0,038 |
| Nauwkeurigheid | 63,39% | 58,34%-68,19% | 67,49% | 62,57%-72,06% | 0,112 |
| Cohen’s kappa | 0,189 | 0,111-0,267 | 0,253 | 0,175-0,331 | — |
| AUC | 0,742 | 0,691-0,792 | 0,781 | 0,733-0,829 | 0,047 |
Tabel 8: Vergelijkende diagnostische prestaties van de originele en aangepaste Glasgow-Blatchford-scores voor het samengestelde hoog-risicoresultaat. Vergelijking van sensitiviteit, specificiteit, positieve voorspellende waarde, negatieve voorspellende waarde, nauwkeurigheid, Cohens kappa en oppervlakte onder de curve voor de twee scores.
| A. Etiologische verdeling |
| Groep | Niet-variceus bloeden | Variceus bloeden |
| Volledige cohort n = 366 | 304 (83,06%) | 62 (16,94%) |
| Groep met laag-risico uitkomst n = 215 | 201 (93,49%) | 14 (6,51%) |
| Groep met hoog-risico uitkomst n = 151 | 103 (68,21%) | 48 (31,79%) |
| B. Diagnostische prestaties van subgroepen |
| Subgroep | Maatstaf | Originele Glasgow-Blatchford Score | Origineel 95% BI | Gewijzigde Glasgow-Blatchford Score | Gewijzigd 95% BI | P-waarde |
| Niet-variceuze bloeding n = 304 | Sensitiviteit | 98,06% | 93,19%–99,47% | 99,03% | 94,70%–99,83% | 0,412 |
| Specificiteit | 39,30% | 32,81%–46,20% | 46,77% | 39,99%–53,66% | 0,036 |
| Variceuze bloeding n = 62 | Sensitiviteit | 97,92% | 89,10%–99,63% | 97,92% | 89,10%–99,63% | 0,761 |
| Specificiteit | 35,71% | 16,34%–61,24% | 42,86% | 21,38%–67,41% | 0,044 |
Tabel 9: Prestatie gesplitst per oorzaak van bloeding. Oorzaakverdeling en diagnostische prestatie per subgroep van de originele Glasgow-Blatchford-score en de gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score bij niet-variceuze en variceuze bloeding.
| Maatstaf | Originele Glasgow-Blatchford-score | 95% BI | Gemodificeerde Glasgow-Blatchford-score | 95% BI | P-waarde |
| Sensitiviteit | 88,89% | 67,20%–96,90% | 94,44% | 74,24%–99,01% | 0,041 |
| Specificiteit | 39,08% | 34,10%–44,30% | 45,69% | 40,53%–50,94% | 0,028 |
| Positieve voorspellende waarde | 7,02% | 4,37%–11,09% | 8,25% | 5,10%–13,10% | 0,21 |
| Negatieve voorspellende waarde | 98,55% | 94,87%–99,60% | 99,38% | 96,55%–99,89% | 0,084 |
| Nauwkeurigheid | 41,53% | 36,60%–46,64% | 48,09% | 43,02%–53,20% | 0,117 |
| AUC | 0,781 | 0,692–0,870 | 0,824 | 0,748–0,901 | 0,049 |
Tabel 10: Vergelijkende prestaties van de originele en gewijzigde Glasgow-Blatchford-scores voor de voorspelling van overlijden tijdens het ziekenhuisverblijf. Vergelijking van maatstaven voor diagnostische prestaties en het oppervlak onder de curve voor de voorspelling van overlijden tijdens het ziekenhuisverblijf.