Initiële generatie van de respons
Het basis taalmodel genereerde vloeiende en contextueel relevante antwoorden op vragen uit beide benchmark-datasets. Een gedetailleerd onderzoek onthulde echter ononderbouwde en feitelijk onjuiste beweringen in verschillende antwoorden. Op de TruthfulQA-dataset vertoonde het basissysteem een hallucinatiepercentage van 28%, terwijl op de FEVER-dataset een hallucinatiepercentage van 26% werd waargenomen. Deze bevindingen bevestigden dat directe taalgeneratie alleen onvoldoende was voor toepassingen die een hoge feitelijke betrouwbaarheid vereisen, en stelden de basisconditie vast waartegen alle daaropvolgende verificatieprocedures werden vergeleken.
Extractie van claims
De procedure voor claimextractie heeft de gegenereerde antwoorden succesvol ontleed in onafhankelijk verifieerbare feitelijke eenheden. Antwoorden uit TruthfulQA bevatten gemiddeld 3,2 atomaire claims, terwijl FEVER-steekproeven over het algemeen uit een enkele claim bestonden. Het ontledingsproces isoleerde feitelijke beweringen zonder extra informatie toe te voegen, waardoor elke uitspraak afzonderlijk kon worden geëvalueerd. Deze observatie ondersteunde de hypothese dat verificatie op claimniveau een grotere precisie biedt dan het evalueren van volledige antwoorden als één enkele eenheid.
Onafhankelijke referentieconstructie
Voor elke geëxtraheerde bewering werden onafhankelijke referenties gegenereerd via een apart redeneerproces dat uitsluitend was gebaseerd op de oorspronkelijke query. De gegenereerde referenties boden beknopte feitelijke beschrijvingen die voldoende verschilden van de oorspronkelijke antwoorden om als onafhankelijke verificatiebronnen te dienen. Het proces van referentiegeneratie werd geïsoleerd van het initiële antwoord om te voorkomen dat de feitelijke referentie direct werd beïnvloed door de eerdere output van het model. Deze scheiding was bedoeld om potentiële bevestigingsbias te verminderen en een gecontroleerde basis te bieden voor de daaropvolgende verificatie op beweringsniveau; de studie kwantificeert de omvang van dit effect niet onafhankelijk. De succesvolle generatie van onafhankelijke referenties ondersteunde het voorgestelde ontwerpprincipe waarbij kennisoproeping wordt gescheiden van antwoordgeneratie.
Verificatie van natuurlijke taalinferentie
De NLI-verificatiefase classificeerde claim-referentieparen effectief in de categorieën entailment, contradictie en neutraal. Tegenstrijdige claims kregen consequent negatieve verificatiescores, terwijl feitelijk ondersteunde claims positieve scores ontvingen. Neutrale classificaties werden toegewezen aan claims waarvoor onvoldoende ondersteunend bewijs beschikbaar was. Dit gedrag demonstreerde dat semantische inferentie ongesteunde feitelijke beweringen betrouwbaar kon identificeren en leverde het bewijs dat nodig was voor gerichte correctie. In vergelijking met een eenvoudige strategie voor consistentiecontrole verlaagde NLI-verificatie de hallucinatiegraad van 20% naar 15%, wat duidt op een verbeterde detectiecapaciteit.
Adaptieve statistische drempelwaarde-bepaling
De toepassing van adaptieve statistische drempelwaardebepaling verbeterde de verificatieprestaties verder door beslissingsgrenzen dynamisch aan te passen op basis van de verdeling van de betrouwnesscores van elke reactie. Een gevoeligheidsanalyse van de drempelwaarde toonde aan dat de prestaties verbeterden naarmate de drempelparameter steeg van 0,3 naar 0,7. Bij een gevoeligheidswaarde van 0,7 behaalde het raamwerk een nauwkeurigheid van 0,87, terwijl hallucinaties werden teruggebracht naar 9% (Figuur 2). De volledige resultaten van de gevoeligheidsanalyse voor de geëvalueerde waarden van k zijn opgenomen in Aanvullende Tabel 2. Het verder verhogen van de drempelwaarde leverde slechts geringe winst in nauwkeurigheid op, terwijl de latentie toenam. Deze waarnemingen ondersteunden de hypothese dat adaptieve drempelwaarden effectiever zijn dan vaste beslissingsgrenzen voor het omgaan met variërende betrouwheidsverdelingen over de reacties.
De adaptieve drempel weerspiegelt ook de variabiliteit van de betrouwbaarheidsscores binnen elk antwoord. Antwoorden met zeer consistente verificatiescores produceren een kleinere standaarddeviatie, wat resulteert in een selectievere beslissingsgrens. Daarentegen leveren antwoorden die claims bevatten met heterogene betrouwheidswaarden een grotere standaarddeviatie op, wat leidt tot een breder acceptatiegebied en onnodige correcties voor onzekere claims vermindert. Hoewel dit adaptieve gedrag niet elke fout-positieve of fout-negatieve uitslag kan elimineren, stelt het de beslissingsgrens in staat om te reageren op de onzekerheidskenmerken van elk antwoord in plaats van een uniform criterium op alle inputs toe te passen.
Selectieve correctie van claims en samenstelling van het antwoord
Alleen beweringen die als tegenstrijdig werden geïdentificeerd, werden ter correctie ingediend, terwijl ondersteunde en neutrale beweringen ongewijzigd bleven. Deze selectieve correctiestrategie minimaliseerde onnodige regeneratie en behield de oorspronkelijke structuur van de respons. Na de correctie en reconstructie van de respons daalde het hallucinatiepercentage op TruthfulQA van 28% naar 9%, wat een relatieve afname van 67,9% vertegenwoordigt. Vergelijkbare verbeteringen werden waargenomen bij FEVER, waar hallucinaties afnamen van 26% naar 10%. Vergelijkingen van de nauwkeurigheid en het hallucinatiepercentage over de geëvalueerde configuraties worden respectievelijk gepresenteerd in Figuur 3 en 4.
Prestatie-evaluatie
Een vergelijkende evaluatie toonde aan dat het voorgestelde raamwerk de hoogste algehele prestaties behaalde van alle geteste methoden. Op TruthfulQA behaalde het raamwerk een nauwkeurigheid van 0,87 en een F1-score van 0,85, waarmee het zowel de verificatie met vaste drempelwaarde als de benaderingen op basis van zelfconsistentie overtrof (Tabel 2, Figuren 3 en 4). Op FEVER behaalde het raamwerk een nauwkeurigheid van 0,89 en een F1-score van 0,87 (Tabel 3, Figuren 3 en 4). De incrementele bijdrage van de componenten van het raamwerk wordt onderzocht via de ablatieanalyse die wordt gepresenteerd in Tabel 4. Deze verbeteringen bevestigden dat de combinatie van verificatie op beweringsniveau met adaptieve statistische besluitvorming de feitelijke betrouwbaarheid over meerdere datasets verbeterde. De nauwkeurigheid van de hallucinatiedetectie voor SelfCheckGPT, FActScore en het voorgestelde raamwerk wordt vergeleken in Figuur 5.
Latentieanalyse
De complete verificatiepijplijn behield een lage computationele overhead. De gemiddelde responstijd steeg van 820 ms voor het basismodel naar 980 ms voor het volledige raamwerk, wat een bescheiden toename in verwerkingstijd vertegenwoordigt (Tabel 5). De generatie van de respons was verantwoordelijk voor het grootste deel van de totale latentie, terwijl de verificatie- en correctiefasen relatief weinig extra overhead veroorzaakten. De uitsplitsing van de verwerkingstijd per fase is opgenomen in Aanvullende Tabel 3. In vergelijking met op retrieval gebaseerde verificatiesystemen, die ongeveer 1600 ms per query vereisten, bereikte het voorgestelde raamwerk een aanzienlijk lagere latentie terwijl een vergelijkbare feitelijke nauwkeurigheid behouden bleef. Deze bevindingen ondersteunden de hypothese dat hallucinaties kunnen worden verminderd zonder in te leveren op de bruikbaarheid in realtime.
Omdat de generatie van responsen afhankelijk is van een cloudgebaseerd taalmodel, zijn individuele latentiemetingen onderhevig aan schommelingen als gevolg van netwerkomstandigheden en server-side planning, in plaats van aan een deterministische uitvoeringstijd. Herhaalde metingen werden daarom gebruikt om representatieve gemiddelde waarden te verkrijgen, waardoor de invloed van tijdelijke variabiliteit in de uitvoering werd verminderd terwijl relatieve vergelijkingen tussen de geëvalueerde methoden behouden bleven. Latentiewaarden worden gerapporteerd als gemiddelde uitvoeringstijden over herhaalde experimentele runs. Individuele latentiewaarden per run zijn niet bewaard gebleven; daarom was een post hoc berekening van de variantie, betrouwbaarheidsintervallen of andere maten van variabiliteit niet mogelijk. Bijgevolg worden de latentiewaarden en de vergelijking tussen snelheid en nauwkeurigheid in Figuur 6 gepresenteerd als puntschattingen zonder foutenbalken.
Concluderend demonstreerden de resultaten dat de combinatie van claimextractie, onafhankelijke referentiegeneratie, Natural Language Inference-verificatie, adaptieve statistische drempelwaarde-bepaling en selectieve correctie de feitelijke betrouwbaarheid van de outputs van grote taalmodellen verbeterde. Het raamwerk verminderde de hallucinatiegraad van 28% naar 9% op TruthfulQA en van 26% naar 10% op FEVER. De resultaten geven aan dat adaptieve verificatie op claimniveau de metrieken voor feitelijke betrouwbaarheid verbeterde, terwijl de extra latentie van de respons onder de geëvalueerde omstandigheden beperkt bleef
Beschikbaarheid van gegevens
De in deze studie geanalyseerde datasets zijn openbaar beschikbaar via hun respectievelijke officiële bronnen. Het manuscript bevat de datasetinformatie, modelconfiguraties en methodologische details die nodig zijn om replicatie van de beschreven analyses te ondersteunen. Verwerkte evaluatiegegevens en aanvullende resultaten die tijdens de studie zijn gegenereerd, worden verstrekt in de aanvullende bestanden.

Figuur 1: Workflow van het adaptieve claimverificatiekader. Een initieel door een LLM gegenereerd antwoord wordt ontleed in feitelijke claims, gevolgd door onafhankelijke referentiegeneratie, NLI-gebaseerde verificatie, betrouwbaarheidsscoring en statistische drempelwaardebepaling. Claims die voldoen aan het acceptatiecriterium worden behouden, terwijl claims die voldoen aan het correctiecriterium een gerichte correctie ondergaan voordat het definitieve antwoord wordt samengesteld. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 2: Effect van de sensitiviteitsparameter (k) op de verificatienauwkeurigheid. Nauwkeurigheid op TruthfulQA en FEVER bij k-waarden van 0,3, 0,5, 0,7 en 1,0. De nauwkeurigheid nam toe met k op beide datasets, waarbij k = 0,7 is gekozen voor de primaire evaluatie. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 3: Vergelijking van de nauwkeurigheid tussen verificatiemethoden. Nauwkeurigheid van het basis-LLM, NLI-gebaseerde verificatie en het voorgestelde adaptieve verificatiekader op TruthfulQA en FEVER. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 4: Vergelijking van de hallucinatiegraad tussen verschillende verificatiemethoden. Hallucinatiegraden voor het basis-LLM, NLI-gebaseerde verificatie en het voorgestelde raamwerk op TruthfulQA en FEVER. Het voorgestelde raamwerk verminderde de graad van 28% naar 9% op TruthfulQA en van 26% naar 10% op FEVER. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 5: Nauwkeurigheid van hallucinatiedetectie per methode. Detectienauwkeurigheid van SelfCheckGPT, FActScore en het voorgestelde raamwerk op TruthfulQA en FEVER. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 6: Trade-off tussen responstijd en nauwkeurigheid over verschillende verificatiemethoden.Relatie tussen responstijd en nauwkeurigheid voor de geëvalueerde methoden op TruthfulQA en FEVER, ter illustratie van de trade-off tussen prestaties en latentie geassocieerd met het voorgestelde framework en de vergelijkingsbenaderingen. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.
| Dataset | Gebruikte monsters | Domeinen | Gem. antwoordlengte (tokens) | Basislijn van de hallucinatiegraad van LLM's |
| TruthfulQA | 817 | 38 (wetenschap, geschiedenis, recht, etc.) | 42 | 28% |
| KOORTS | 1,000 | Algemene feitelijke beweringen | 18 | 26% |
Tabel 1: Kenmerken van de benchmarkdataset. Samenvatting van de TruthfulQA- en FEVER-datasets die zijn gebruikt voor de ontwikkeling en evaluatie van het raamwerk, inclusief het aantal monsters, de basisnauwkeurigheid, de basishallucinatiesnelheid en het gemiddeld aantal claims per monster.
| Methode | Nauwkeurigheid | Precisie | Recall | F1-score | Hallucinatiepercentage % |
| Baseline LLM (enkele inferentie) | 0.72 | 0.71 | 0.69 | 0.7 | 28% |
| NLI-gebaseerde verificatie (vaste drempelwaarde) | 0.82 | 0.815 | 0.785 | 0.8 | 15% |
| SelfCheckGPT | 0.76 | 0.755 | 0.725 | 0.74 | 22% |
| FActScore | 0.85 | 0.8425 | 0.8175 | 0.83 | 11% |
| Voorgesteld raamwerk (statistische drempelwaarde) | 0.87 | 0.86 | 0.84 | 0.85 | 9% |
Tabel 2: Prestatievergelijking op TruthfulQA. Nauwkeurigheid, precisie, recall, F1-score en hallucinatiesnelheid voor het baseline LLM, SelfCheckGPT, FActScore, NLI-verificatie en het voorgestelde framework.
| Methode | Nauwkeurigheid | Precisie | Recall | F1-score | Hallucinatiepercentage % |
| SelfCheckGPT | 0.78 | — | — | — | — |
| FActScore | 0.87 | — | — | — | — |
| Basis LLM† | 0.74 | 0.73 | 0.71 | 0.72 | 26% |
| NLI-gebaseerde verificatie (vaste drempelwaarde) | 0.83 | 0.8225 | 0.7975 | 0.81 | 14% |
| Voorgesteld kader (statistische drempelwaarde) | 0.89 | 0.8775 | 0.8625 | 0.87 | 10% |
Tabel 3: Prestatievergelijking op FEVER. Nauwkeurigheid, precisie, recall, F1-score en hallucinatiesnelheid voor het basis-LLM, SelfCheckGPT, FActScore, NLI-verificatie en het voorgestelde raamwerk.
| Configuratie | Nauwkeurigheid | Precisie | Herinnering | F1 (toegevoegd) | Hallucinatiepercentage |
| Basis taalkundig model | 0.72 | 0.71 | 0.69 | 0.7 | 28% |
| Basislijn + secundaire controle (zonder NLI) | 0.78 | 0.7725 | 0.7475 | 0.76* | 20% |
| Baseline + NLI-gebaseerde verificatie (vaste drempelwaarde) | 0.82 | 0.815 | 0.785 | 0.8 | 15% |
| Baseline + Statistische Beslissingsmodule (Volledig) | 0.87 | 0.86 | 0.84 | 0.85 | 9% |
Tabel 4: Ablatie-analyse van framework-componenten. Veranderingen in nauwkeurigheid, F1-score en hallucinatiepercentage na opeenvolgende integratie van secundaire validatie, NLI-verificatie en adaptieve statistische drempelwaarde-bepaling.
| Methode | Gemiddelde responstijd (ms) |
| Basis LLM (enkele generatie) | 820 |
| Zelfvalidatiemechanisme | 910 |
| Voorgesteld statistisch kader | 980 |
| Retrieval-Augmented Verification (RAG) | 1600 |
Tabel 5: Responslatentie over verificatiemethoden.Gemiddelde responstijd en extra latentie ten opzichte van het basis-LLM voor Self-Validation, het voorgestelde raamwerk, en retrieval-augmented verificatie.
Aanvullende Tabel 1: Vergelijking van benaderingen voor hallucinatieverificatie. Vergelijking van het voorgestelde raamwerk met bestaande methoden op het gebied van extern opzoeken, verificatie op claimniveau, adaptieve drempelwaardeinstelling en latentie-efficiënte verwerking.Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende tabel 2: Gevoeligheidsanalyse van de drempelparameter (k). Nauwkeurigheid, precisie, recall, F1-score en hallucinatiepercentage werden bepaald bij drempelparameterwaarden van 0,3, 0,5, 0,7 en 1,0. Een waarde van k = 0,7 werd gebruikt voor de primaire evaluatie.Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende tabel 3: Verwerkingstijd over de fasen van de verificatiepipeline. Gemiddelde executietijd en procentuele bijdrage van de initiële responsgeneratie, claimdecompositie, referentiegeneratie, NLI-inferentie en selectieve correctie aan de totale responstijd.Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende Tabel 4: Distributie van fouten geïdentificeerd tijdens de verificatie. Aantal en percentage fout-negatieven, fout-positieven en correctiefouten, samen met de primaire hallucinatiecategorieën geassocieerd met elk foutetype.Klik hier om dit bestand te downloaden.