Ontdekkende transcriptomica identificeert een breed expressieprogramma geassocieerd met DFU
GSE199939 diende als de ontdekkingscohort en bevatte 10 DFU- en 11 controlemonsters (Figuur 1A). Principal component-analyse van VST-genormaliseerde expressie toonde een duidelijke groepsscheiding; principal components 1 en 2 verklaarden respectievelijk 34,8% en 15,1% van de totale variantie (Figuur 1B).
Met gebruik van |log2 fold change| > 1 en een BH-gecorrigeerde p < 0,05 identificeerde de analyse van differentiële expressie 3.691 DEGs, waaronder 1.247 genen die upregulated waren in DFU en 2.444 genen die downregulated waren in DFU (Figuur 1C). De top 50 DEGs vormden een sterk groepgestructureerd expressiepatroon (Figuur 1D). Van de zes vervolgens geselecteerde genen vertoonde MMP1 de grootste verandering in de discovery-cohort (log2 fold change = 9,854; gecorrigeerde p = 1,24 × 10-29).
Een met DFU geassocieerde co-expressiemodule convergeert met DEGs en DPN-gerelateerde genen
WGCNA werd uitgevoerd op de 5.000 meest variabele VST-getransformeerde genen. Voor het getekende netwerk werd een soft-thresholding power van 18 gekozen, om een balans te vinden tussen de scale-free topologie fit en de connectiviteit (Figuur 2A). Hiërarchische clustering en dynamische moduledetectie identificeerden meerdere co-expressiemodules (Figuur 2B). De blauwe module vertoonde de sterkste positieve associatie met DFU (Pearson r = 0,97, p = 5 × 10-13; Figuur 2C). De bijbehorende samenvattingen van de kwaliteitscontrole voor monsterclustering en modulegrootte zijn opgenomen in Aanvullende Figuur 1A,B.
Binnen de blauwe module voldeden 689 genen aan de hub-criteria |MM| > 0,8 en |GS| > 0,5 (Figuur 2D). De intersectie van de 3.691 DEG's, 689 blue-module hub-genen en 1.062 DPN-gerelateerde genen leverde 77 gedeelde kandidaatgenen op (Figuur 2E). Een gesparseerde weergave van het blue-module hub-netwerk en de hoogst gerangschikte hub-statistieken worden getoond in Aanvullende Figuur 2A,B.
Featureselectie via meerdere methoden prioriteert zes genen, maar vertoont overfitting in de discovery-cohort
De 77 overlappende genen werden geanalyseerd met LASSO, random forest en SVM-RFE. LASSO behield zeven genen bij de geselecteerde penalty: MMP1, MMP13, TRPV2, CCL7, AURKA, MKI67 en CHEK1 (Figuur 3A). Random-forest filtering behield 41 genen met een belangstelling op of boven het gemiddelde, waaronder vijf leden van het uiteindelijke panel tussen de hoogst gerangschikte kenmerken (Figuur 3B). SVM-RFE produceerde een AUC van 1,00 voor elke geëvalueerde geneste subset; volgens de regel van de minimale grootte bij gelijke scores werd CHEK1 geselecteerd als de subset van één gen (Figuur 3C), wat zorgen opriep over overfitting en een optimistische beoordeling in de discovery-cohort. De overeenkomstige expressie, heatmap en ROC-weergaven van de discovery-cohort worden getoond in Aanvullende Figuur 3A–C.
Geen enkel gen werd door alle drie de methoden geselecteerd. Het behouden van genen die door ten minste twee methoden werden ondersteund, leverde CCL7, CHEK1, MKI67, MMP1, MMP13 en TRPV2 op (Figuur 3D). GO-annotatie van deze zes genen benadrukte functies gerelateerd aan de afbraak van de extracellulaire matrix, collageen catabole en metabole processen, gecondenseerde chromosomen en metallo-endopeptidasen (allemaal BH-gecorrigeerd p < 0,05; Figuur 3E). KEGG-analyse identificeerde interleukine-17 (IL-17)-signalering (CCL7/MMP1/MMP13; gecorrigeerd p = 1,81 × 10-4) en relaxine-signalering (MMP1/MMP13; gecorrigeerd p = 0,0175; Figuur 3F). Deze verrijkingsresultaten werden gebruikt om de biologische functies te karakteriseren die door het panel van zes genen worden vertegenwoordigd.
Beoordeling over verschillende datasets laat heterogene ondersteuning zien voor MMP1
In de samengevoegde GSE68183/GSE80178 matrix (9 DFU en 6 controles) verschilden CCL7, MMP1 en MMP13 tussen de groepen na BH-correctie over de zes genen (gecorrigeerde p = 0,0168, 0,0159 en 0,0431, respectievelijk; Figuur 4A). CHEK1, MKI67 en TRPV2 bereikten de gecorrigeerde significantiedrempel niet (gecorrigeerde p = 0,259, 0,680 en 0,259). ROC-analyse van individuele genen leverde AUC's op van 0,944 voor CCL7 (95% BI, 0,825–1,000), 0,704 voor CHEK1 (0,403–1,000), 0,574 voor MKI67 (0,243–0,905), 0,981 voor MMP1 (0,930–1,000), 0,870 voor MMP13 (0,686–1,000) en 0,722 voor TRPV2 (0,447–0,997; Figuur 4B). Deze ROC-waarden werden als verkennend beschouwd omdat de voorafgaande procedure voor samenvoeging en batch-correctie niet volledig was gedocumenteerd.
In GSE134431 (13 DFU- en 8 niet-geulcereerde DFS-monsters) was de expressie van MMP1 hoger in DFU dan in DFS op basis van de Wilcoxon-toets bij het nominale significantieniveau (p = 0,0225), hoewel deze associatie niet significant bleef na BH-correctie (gecorrigeerde p = 0,135; Figuur 4C). De andere vijf genen vertoonden geen significante verschillen tussen de groepen. MMP1 vertoonde tevens de hoogste beschrijvende AUC, met een AUC van 0,808 (95% BI, 0,589–1,000), terwijl de AUC's van de andere kandidaten varieerden van 0,529 tot 0,635 (Figuur 4D). Over het algemeen vertoonde MMP1 het meest consistente beschrijvende patroon van de zes kandidaten, maar de statistische replicatie was onvolledig.
Single-cell analyse lokaliseert MMP1 voornamelijk in fibroblasten
De single-cell dataset bevatte 69.944 cellen uit 24 monsters (14 DFU en 10 controles) en bestond uit 10 geannoteerde celtypen (Figuur 5A). UMAP-featurevisualisatie lokaliseerde de expressie van MMP1 in beperkte cellulaire regio's in plaats van een uniforme expressie over de atlas te tonen (Figuur 5B). In totaal hadden 3.799 cellen (5,43%) een genormaliseerde MMP1-expressie groter dan nul. Fibroblasten hadden de hoogste gemiddelde genormaliseerde expressie (0,181) en de grootste totale MMP1-positieve fractie (7,88%; Figuur 5C).
Op monsterniveau was de gemiddelde MMP1-expressie in DFU-monsters hoger dan in controlemonsters in keratinocyten, fibroblasten en endotheelcellen. Na BH-correctie over alle geteste celtypen had elk van deze vergelijkingen een aangepaste p van 0,0214 (keratinocyten: 9 controle- en 14 DFU-monsters; fibroblasten: 10 en 14; endotheelcellen: 10 en 14; Figuur 5D). De MMP1-positieve fractie steeg van 5,86% naar 9,29% in fibroblasten, van 0,026% naar 6,68% in keratinocyten en van 0,29% naar 2,67% in endotheelcellen (Figuur 5E).
De correlaties van de module-scores per cel waren bescheiden. De grootste positieve correlatie werd waargenomen voor de module-score van senescentie/senescence-associated secretory phenotype (SASP) (Spearman rho = 0.274), gevolgd door remodellering van de extracellulaire matrix (rho = 0.240), ferroptose (rho = 0.197) en fibroblastactivatie (rho = 0.170; Figuur 5F). Een vergelijking tussen MMP1-hoge en MMP1-lage fibroblasten toonde een verrijking voor termen met betrekking tot organisatie van de extracellulaire matrix, organisatie van extracellulaire structuren, organisatie van collageenfibrillen, glycoproteïneverwerking en eiwitvouwing (Figuur 5G). Deze beschrijvende bevindingen koppelden de MMP1-hoge fibroblasttoestand aan processen gerelateerd aan matrix-remodellering. Aanvullende UMAP op groepniveau, samenvattingen van monsters van alle celtypen en context van de functionele score worden gegeven in Aanvullende Figuur 4A–C. Associaties op individueel celniveau werden niet beschouwd als donor-onafhankelijk bewijs.
Netwerkdekking geeft prioriteit aan MMP1-gerelateerde ingrediënten en kandidaatkruiden
De gefilterde tabel met relaties tussen kruiden, ingrediënten en targets bevatte 561 unieke records die 99 kruiden, 14 ingrediënten en vijf van de zes kandidaat-targets met elkaar verbonden. MMP1 was het meest voorkomende target met 156 records, gevolgd door CHEK1 (120), MMP13 (102), MKI67 (100) en TRPV2 (83; Figuur 6A). Onder de ingrediënten hadden quercetine en luteoline de breedste kruidendekking en waren zij respectievelijk gekoppeld aan 83 en 62 kruiden. Berberine was gekoppeld aan 10 kruiden; deze drie ingrediënten werden gebruikt als kerningrediënten in de prioriteringsregel (Figuur 6B).
De dekkingsscore classificeerde Guanhuangbo, Mahuang en Niuxi gezamenlijk als hoogste (score = 38 elk; Figuur 6C). Elk van deze kruiden besloeg alle vijf de beschikbare targets en bevatte twee MMP1-gerelateerde bestanddelen. De bestanddeel-targetmatrix toonde aan dat quercetine de breedste dekking over het targetpanel bood, terwijl luteoline en berberine aanvullende MMP1-gecentreerde connectiviteit leverden (Figuur 6D). Een gefocust netwerk verbond de leidende kruiden met representatieve bestanddelen en de vijf beschikbare targets (Figuur 6E). Deze resultaten identificeerden kruid-bestanddeel-targetcombinaties met een hoge databasedekking voor verdere evaluatie. Ondersteunende kruid-target- en kernbestanddeel-dekkingsmatrices worden getoond in Supplementary Figure 5A,B.
Voorlopige gepaarde weefselassays tonen een hogere abundantie van MMP1 mRNA en proteïne aan
Western blot-analyse toonde een hogere MMP1-abundantie aan in DFU-monsters dan in de bijbehorende niet-geulcereerde periwound-monsters (Figure 7A,B). De drie gematchte paren hadden een gemiddeld verschil tussen DFU en periwound in de MMP1/cofiline-ratio van 0,3553 (95% BI, 0,1959–0,5147; tweezijdige gepaarde t-toets, t(2) = 9,592, p = 0,0107). De gepaarde metingen van elke patiënt worden weergegeven in Figure 7B. Na het middelen van vijf technische wells per gen per monster, toonde qPCR een hogere genormaliseerde MMP1 mRNA-abundantie aan in elk van de vier DFU-monsters dan in het bijbehorende periwound-monster (Figure 7C). Het gemiddelde intra-patiënt verschil in ΔCq tussen DFU en periwound was −2,6035 (95% BI, −2,8024 tot −2,4046; tweezijdige gepaarde t-toets, t(3) = −41,663, p = 3,04 × 10−5), wat overeenkomt met een geometrisch gemiddelde toename van 6,08-voud (95% BI, 5,30–6,98). Deze observaties bij een kleine steekproef zijn preliminair en stellen geen functioneel effect vast.
Over de discovery- en externe bulk-datasets heen vertoonde MMP1 het meest consistente beschrijvende patroon van de zes geprioriteerde genen, hoewel de statistische replicatie onvolledig was. Single-cell samenvattingen toonden de hoogste gemiddelde expressie in fibroblasten, en gepaarde WB-metingen van drie patiënten en gepaarde qPCR-metingen van vier patiënten toonden een hogere MMP1-overvloed. Deze waarnemingen ondersteunen MMP1 als een DFU-geassocieerde kandidaat voor verder onderzoek. De algemene workflow van computationele naar weefselbeoordeling is samengevat in Aanvullende Figuur 6.
DATAbeschikbaarheid:
De openbare transcriptomische datasets zijn beschikbaar via de NCBI Gene Expression Omnibus onder de accessienummers GSE199939, GSE68183, GSE80178, GSE134431 en GSE165816. Beschikbare scripts voor analyse en figuurgeneratie, verwerkte expressie- en resultaatentabellen, kwantitatieve brontabellen voor figuren, statistische outputtabellen, het originele qPCR-werkboek en instrumentproject, en de bijgeleverde onbijgesneden western blot-afbeeldingen zijn opgenomen in Supplementary File 1. Het archief bevat daarnaast geëxtraheerde celmetadata en de commandohistorie van het herstelde single-cell object, verificatierapporten van het matrixtype en een bestandsmanifest. Supplementary File 1 behoudt historische bronbestanden en bevat een R2_Updates-map met de herziene brontabellen voor gepaarde assays, statistische outputs, code voor figuurgeneratie en een gecorrigeerde parameterinventaris. De volledig geanalyseerde Seurat RDS wordt geïdentificeerd in de archiefdocumentatie, maar is niet ingebed in dit aanvullende ZIP-bestand. De volledige historie van de bulk-merging, de originele instellingen voor single-cell filtering en annotatie, en de details van de originele blot-achtergrondsubtractie en lane-to-quantification zijn niet volledig beschikbaar; deze beperkingen worden beschreven in het protocol en de discussie. De lokaal herstelde RDS is niet gedeponeerd in een openbare repository.

Figuur 1: Discovery transcriptomics identificeert een expressieprogramma geassocieerd met DFU. (A) Overzicht van de computationele workflow, bestaande uit de constructie van de DPN-genenset en de GSE199939-discoveryanalyse, integratie van netwerk en machine learning, bulk- en single-cell-beoordeling, en TCM-ingrediënt-target-kruidvoorspelling. (B) Principale componentenanalyse van variantie-gestabiliseerde GSE199939-expressieprofielen van 10 DFU- en 11 controlemonsters. Ellipsen geven de 90% groepsgebieden aan; percentages duiden de variantie aan die door elke component wordt verklaard. (C) Volcano plot van de DESeq2-resultaten voor differentieel tot expressie gekomen genen voor DFU versus controle. Rode en blauwgroene punten duiden respectievelijk op genen die upgereguleerd zijn in DFU en controle, gebruikmakend van |log2 fold change| > 1 en BH-gecorrigeerde p < 0,05; grijze punten voldeden niet aan beide drempelwaarden. (D) Rijgewijze z-score heatmap van de 50 genen met de kleinste gecorrigeerde p-waarden. Kolommen zijn biologische monsters en de annotatiebalk geeft de groep aan. DEGs, differentieel tot expressie gekomen genen; DFU, diabetische voetulcus; DPN, diabetische perifere neuropathie; VST, variantie-stabiliserende transformatie. De uiteindelijke experimentele beoordeling wordt beschreven in het protocol en Figuur 7. qPCR, kwantitatieve polymerasekettingreactie; TCM, traditionele Chinese geneeskunde; RF, random forest; LASSO, least absolute shrinkage and selection operator; SVM-RFE, support vector machine recursive feature elimination. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 2: WGCNA en voorafgaande kennis over DPN convergeren naar 77 kandidaatgenen. (A) Beoordeling van de signed-network soft-threshold voor de 5.000 meest variabele VST-getransformeerde genen. De geselecteerde macht was beta = 18; de stippellijn markeert de doelwaarde voor de scale-free topology fit van 0,85. (B) Average-linkage gendendrogram met dynamische modulekleurtoewijzingen. (C) Pearson-correlaties tussen module-eigengenen en het binaire DFU-kenmerk. Elke cel toont de correlatiecoëfficiënt en de overeenkomstige tweezijdige p-waarde; kleur geeft de richting en grootte aan. (D) Gensignificantie voor DFU versus modulelidmaatschap in de blauwe module. Blauwe punten voldoen aan |modulelidmaatschap| > 0,8 en |gensignificantie| > 0,5; n = 689 hub-genen. (E) Drie-set intersectie van 3.691 DEG's, 689 blauwe-module hub-genen en 1.062 DPN-gerelateerde genen, wat resulteert in 77 gedeelde kandidaten. DFU, diabetisch voetulcus; DPN, diabetische perifere neuropathie; GS, gensignificantie; MM, modulelidmaatschap; WGCNA, weighted gene co-expression network analysis. De ontdekkingscohort bevatte 21 monsters (10 DFU en 11 controles). De annotatie in Figuur 2D gebruikt |MM| > 0,8 en |GS| > 0,5, wat overeenkomt met het absolute-waardecriterium dat is geverifieerd in de oorspronkelijke selectiecode. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 3: Prioritering van kenmerken via meerdere methoden levert een panel van zes genen op. (A) Vijfvoudige cross-validatiecurve voor binomiale LASSO-regressie. Verticale stippellijnen geven lambda.min en lambda.1se aan; de geselecteerde niet-nul kenmerken werden bepaald bij lambda.1se, tenzij die penalty geen enkel kenmerk opleverde. (B) Gemiddelde afname in Gini via random-forest voor de 20 hoogst gerangschikte genen uit een model met 1.000 bomen. Rode balken identificeren de leden van het uiteindelijke panel van zes genen; de stippellijn markeert de gemiddelde belangrijkheid die als retentiedrempel werd gebruikt over de volledige set kandidaten. (C) Lineaire SVM-RFE LOOCV AUC over geneste subsets van kenmerken. Alle subsetgroottes produceerden een AUC = 1,00; CHEK1 werd geselecteerd volgens de regel van de kleinste subset bij een gelijkspel, wat wijst op overfitting in de discovery-cohort. (D) Ondersteuningsmatrix van methoden voor CCL7, CHEK1, MKI67, MMP1, MMP13 en TRPV2. Punten geven selectie aan door LASSO, random forest of SVM-RFE; de laatste kolom geeft het aantal ondersteunende methoden weer. (E) Geselecteerde Gene Ontology-termen die verrijkt zijn onder de zes genen. De positie van het punt toont de genratio, de labels van de punten tonen het aantal toegewezen genen, de kleur toont -log10 BH-gecorrigeerde p, en de zijstrip geeft de ontologie aan. (F) KEGG-pathways die verrijkt zijn onder de toegewezen genen. De positie van het punt toont de fold enrichment, de labels van de puntgrootte tonen het aantal toegewezen genen, en de kleur maakt onderscheid tussen pathways. Verrijking vereiste een nominale p < 0,05 en een BH-gecorrigeerde p < 0,05. AUC, area under the receiver operating characteristic curve; BH, Benjamini-Hochberg; BP, biologisch proces; CC, cellulaire component; KEGG, Kyoto Encyclopedia of Genes and Genomes; LOOCV, leave-one-out cross-validation; MF, moleculaire functie; SVM-RFE, support-vector-machine recursive feature elimination. LASSO, least absolute shrinkage and selection operator. Panelen A–D maken gebruik van de 21 discovery-monsters (10 DFU en 11 controles). In paneel A geven de foutenbalken de standaardfout van de cross-validatiefout aan. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 4: Cross-dataset bulk-transcriptomische beoordeling van het zes-genenpaneel. (A) Expressie van de zes genen in de samengevoegde GSE68183/GSE80178 matrix (6 controles en 9 DFU-monsters). (B) Bijbehorende ROC-curves voor individuele genen met AUC-waarden; 95% betrouwbaarheidsintervallen zijn opgenomen in de brondata-tabel. Omdat de eerdere samenvoeging en batchcorrectie niet volledig waren gedocumenteerd, werden deze resultaten als verkennend geïnterpreteerd. (C) log2(RPKM + 1) expressie in GSE134431 (8 niet-geulcereerde DFS en 13 DFU-monsters). (D) Bijbehorende ROC-curves voor individuele genen en AUC-waarden. In (A) en (C) tonen de boxen de mediaan en het interkwartielbereik, de whiskers reiken tot 1,5 keer het interkwartielbereik, en de punten representeren biologische monsters. Asterisken geven nominale significantie aan uit tweezijdige Wilcoxon rank-sum tests (*p < 0,05, **p < 0,01); BH-gecorrigeerde p-waarden over de zes genen worden vermeld in de tekst en de brondata-tabel. De ROC-richting werd automatisch geselecteerd door pROC. AUC, area under the receiver operating characteristic curve; DFS, niet-geulcereerde diabetische voetknie; DFU, diabetisch voetulcus; RPKM, reads per kilobase per million mapped reads; ROC, receiver operating characteristic. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 5: Single-cell lokalisatie linkt MMP1 aan fibroblast- en matrix-remodeleringssignalen. (A) UMAP van 69.944 cellen uit 24 monsters (10 controles en 14 DFU-monsters), gekleurd op basis van de 10 SingleR-afgeleide celtype-annotaties. (B) UMAP feature plots die de genormaliseerde MMP1-expressie in controle- en DFU-cellen tonen. (C) Samenvatting per celtype van de gemiddelde genormaliseerde MMP1-expressie; puntgrootte en labels geven de totale MMP1-positieve fractie aan, gedefinieerd als genormaliseerde expressie > 0. (D) Gemiddelde MMP1-expressie op monsterniveau in endotheelcellen, fibroblasten en keratinocyten. De boxplots tonen de mediaan en het interkwartielbereik; de punten zijn biologische monsters. Tweezijdige Wilcoxon rank-sum tests werden gevolgd door BH-correctie over alle geteste celtypen. De beschikbare monsteraantallen waren 10 controles en 14 DFU voor endotheelcellen en fibroblasten, en 9 controles en 14 DFU voor keratinocyten. (E) MMP1-positieve cel-fracties per groep en celtype. (F) Per-cel Spearman-correlaties tussen MMP1-expressie en functionele modulescores. (G) GO biological-process enrichment onder genen die upregulated zijn in MMP1-high versus MMP1-low fibroblasten. BH, Benjamini-Hochberg; DFU, diabetisch voetulcera; ECM, extracellulaire matrix; GO, Gene Ontology; HSC, hematopoëtische stamcellen; UMAP, uniform manifold approximation and projection. Per-cel correlaties en expressie-geconditioneerde enrichment in panelen F en G zijn explorerende beschrijvingen, zonder donor-bewuste confirmatieve inferentie. Onafhankelijkheid op monsterniveau vereist verificatie van donor-identificatoren. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 6: Op dekking gebaseerde TCM-voorspelling van ingrediënt-target-kruid gecentreerd rond MMP1. (A) Aantal gefilterde databasegegevens van kruid-ingrediënt-target voor elk beschikbaar kandidaat-target. (B) Aantal gekoppelde kruiden voor de meest voorkomende ingrediënten; groenblauw duidt ingrediënten aan die gekoppeld zijn aan MMP1. (C) Belangrijkste kruiden gerangschikt op basis van de dekkingsscore; gouden balken markeren de drie hoogste gedeelde scores. (D) Ingrediënt-target matrix voor representatieve ingrediënten met een hoge dekking. Celwaarden tonen het aantal gekoppelde kruiden; lege cellen geven aan dat er geen record is in de gefilterde relatietabel. (E) Gericht netwerk dat representatieve hooggerangschikte kruiden, ingrediënten en kandidaat-targets verbindt. Node-kleur duidt het entiteitstype aan; grijze kruid-ingrediënt randen duiden op bevatting en groenblauwe ingrediënt-target randen duiden op databaselinks. De gefilterde relatietabel bevatte 561 unieke records, 99 kruiden, 14 ingrediënten en vijf targets met kwalificerende links; CCL7 wordt weergegeven als een geïsoleerde zesde kandidaat-node. TCM, traditionele Chinese geneeskunde. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.

Figuur 7: Voorlopige qPCR- en western blot-beoordeling van MMP1-expressie in DFU in patiëntweefsel. (A) Voorheen verstrekte representatieve western blot die de MMP1-eiwitovervloed in niet-geulcereerd periwound-weefsel en DFU-weefsel laat zien, met cofiline als loading control. (B) MMP1-to-cofiline ratio's hersteld uit het oorspronkelijke plotproject. Symbolen geven individuele biologische metingen van drie patiëntenparen weer; lijnen verbinden overeenkomstige periwound- en DFU-monsters. De tweezijdige gepaarde t-test gaf t(2) = 9.592 en p = 0.0107. (C) Relatieve MMP1 mRNA-overvloed in vier door de auteurs bevestigde overeenkomstige patiëntenparen: NC–DFU, NC1–DFU1, NC2–DFU2 en NC3–DFU3. Vijf technische ACTB-wells en vijf technische MMP1-wells werden afzonderlijk gemiddeld binnen elk monster vóór de ΔCq-berekening. De relatieve expressie werd berekend via de 2−ΔΔCq-methode, waarbij de gemiddelde periwound ΔCq als gemeenschappelijke calibrator werd gebruikt. Elk symbool vertegenwoordigt één biologisch monster; lijnen verbinden overeenkomstige weefsels. De tweezijdige gepaarde t-test gebruikte ΔCq-waarden op monsterniveau (t(3) = −41.663; p = 3.04 × 10−5), niet de fold changes van technische wells. Er zijn geen significantiesterren gebruikt. Technische wells zijn geen biologische replica's. Control duidt niet-geulcereerd periwound-weefsel aan. Cq, quantification cycle. De p-waarden van de weefselassay zijn nominaal en exploratief. Klik hier om een grotere versie van deze figuur te bekijken.
| Gen | RefSeq-toegangsnummer | Forward primer 5' naar 3' | Reverse primer 5' naar 3' |
| MMP1 | NM_002421 | ATGAAGCAGCCCAGATGTGGAG | TGGTCCACATCTGCTCTTGGCA |
| ACTB | NM_001101.5 | CACCATTGGCAATGAGCGGTTC | AGGTCTTTGCGGATGTCCACGT |
Tabel 1: Primersequenties voor kwantitatieve PCR-validatie van MMP1. Forward en reverse oligonucleotidesequenties (5′–3′) en NCBI RefSeq transcript-toegangsnummers zijn gegeven voor menselijk MMP1 (NM_002421) en ACTB (NM_001101.5). ACTB (β-actine) werd gebruikt als referentiegen voor de relatieve MMP1-expressie.
Aanvullende Figuur 1: Samenvattingen van de WGCNA-kwaliteitscontrole. (A) Hiërarchische clustering met gemiddelde koppeling (average-linkage) van GSE199939-monsters op basis van de 5.000 meest variabele variantie-gestabiliseerde genen. Monsterlabels zijn per groep gekleurd; de gestreepte horizontale lijn is de gids voor de dendrogramhoogte op het 95e percentiel, gebruikt voor de visuele beoordeling van uitschieters. (B) Aantal genen toegewezen aan elke WGCNA-module. Blauwgroene balken duiden de acht niet-grijze modules aan die voldoen aan het DFU-associatiecriterium; grijze balken duiden andere modules aan. DFU, diabetische voetulcus; VST, variantie-stabiliserende transformatie; WGCNA, gewogen gen-co-expressienetwerkanalyse. Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende Figuur 2: Ondersteuning voor co-expressie van de blauwe module. (A) Vereenvoudigd co-expressienetwerk van de 25 hoogst gerangschikte hubgenen van de blauwe module. Onder de paarsgewijze correlaties met |r| > 0,70 bevat het weergegeven netwerk de unie van de twee sterkste verbindingen per gen. De grootte van de knoop geeft de graad binnen dit weergegeven, gesparseerde netwerk aan, en de opvulling van de knoop geeft de gensignificantie voor DFU aan. (B) Gensignificantie en lidmaatschap van de blauwe module voor de 15 hoogst gerangschikte hubs. De subset van randen is geselecteerd voor de leesbaarheid en vertegenwoordigt niet alle kwalificerende correlaties. DFU, diabetische voetulcus; GS, gensignificantie; MM, modulelidmaatschap. Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende Figuur 3: Machine-learning-weergaven van de interne ontdekkingscohort. (A) Geschaalde expressie van CCL7, CHEK1, MKI67, MMP1, MMP13 en TRPV2 in de GSE199939 ontdekkingscohort. De boxen tonen de mediaan en het interkwartielbereik, en de punten representeren biologische monsters. (B) Heatmap van de row-z-score op monsterniveau van dezelfde zes genen. Korte monsterlabels zijn gekoppeld aan GEO-identificatoren in de brongegevenssleutel. (C) ROC-curve van het gefitte multigene model van de ontdekkingscohort. Een AUC van 1,00 werd verkregen door het model te fitten en te beoordelen op dezelfde 21 monsters, wat duidt op overfitting in de ontdekkingscohort. AUC, oppervlak onder de receiver operating characteristic-curve; ROC, receiver operating characteristic. De ontdekkingscohort bestond uit 21 monsters (10 DFU en 11 controles). Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende Figuur 4: Context van expressie op single-cell niveau. (A) UMAP van 69.944 cellen, gekleurd op basis van de controle- en DFU-groep. (B) Gemiddelde expressie van MMP1 op biologisch monsterniveau over alle 10 celtype-annotaties; de punten representeren monsters, en de x-as maakt gebruik van een worteltransformatie voor de weergave. (C) Heatmap van functionele modulescores, samengevat over cellen binnen elk geannoteerd celtype en gestandaardiseerd binnen elke module. DFU, diabetische voetulcera; UMAP, uniform manifold approximation and projection. Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende Figuur 5: Ondersteunende TCM-dekkingmatrices. (A) Aantallen database-records van kruiden-targets voor de 18 hoogst gerangschikte kruiden met MMP1-gerelateerde dekking en de vijf kandidaat-targets weergegeven in de gefilterde relatietabel. (B) Aantallen database-records die dezelfde kruiden koppelen aan de kernbestanddelen quercetine, luteoline en berberine. Celwaarden duiden unieke database-records na deduplicatie. TCM, traditionele Chinese geneeskunde. Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende figuur 6: Workflow voor computationele en weefselbeoordeling. Het schema vat de discovery-input, DEG/WGCNA-intersectie, exploratieve kenmerkselectie, externe bulkbeoordeling, single-cell context, TCM-extensie en matched weefsel-expressiebeoordeling samen. Voor qPCR werden vier gematchte patiëntenparen gebruikt en voor western blotting werden drie gematchte patiëntenparen gebruikt. Aantallen kandidaten en gerapporteerde computationele resultaten zijn behouden uit de oorspronkelijke analyse. TPM-input in de op tellingen gebaseerde discovery-workflow, incomplete oorspronkelijke single-cell preprocessingsgegevens en kleine weefsel-assaycohorten blijven beperkingen. Het schema impliceert niet dat de discovery-analyses opnieuw zijn gevalideerd. Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullende Tabel 1: Inventaris van analysesoftware, database, parameters en beperkingen. Dit werkboek documenteert 26 analysestappen, met daarin de analysestap, het hulpmiddel of de database, de gerapporteerde versie, de input, de belangrijkste parameters, de output en ontbrekende informatie of beperkingen. Het omvat discovery transcriptomics, WGCNA, gen-screening en kenmerkselectie, verrijking, externe bulk- en single-cell-analyses, TCM-netwerkanalyse en tissue-assay-rapportage. De tabel legt de beschikbare methodologische informatie vast en stelt op zichzelf geen onafhankelijke reproduceerbaarheid vast. Klik hier om dit bestand te downloaden.
Aanvullend bestand 1: Archief met gegevens, analysecode, bronnen voor figuren en bronnen voor assays. Dit archief bevat beschikbare scripts voor analyse en het genereren van figuren, verwerkte expressie- en resultaatentabellen, kwantitatieve figuren en statistische brondata, het originele qPCR-werkboek en instrumentproject, bijgevoegde onbijgesneden western blot-afbeeldingen, geëxtraheerde single-cell metadata en opdrachtgeschiedenis, verificatierapporten van het matrixtype en een bestandsmanifest. Historische bestanden zijn bewaard gebleven; de map R2_Updates bevat de gecorrigeerde analyse van de gepaarde assay, bijgewerkte bronnen voor figuren en een herziene parameterinventaris. Klik hier om dit bestand te downloaden.