Do zakażania myszy (Rysunek 1B>) wykorzystano S. pneumoniae wyhodowane w formie biofilmu (Rysunek 1A>, podając do jam nosowych nieznieczulonych myszy niewielki inokulum o objętości 10 µL. Tak mała objętość inokulum zapewnia spójne niesienie pneumokoków ograniczone do nosogardzieli (Rysunek 2A, grupy +sp), zapobiegając jednocześnie rozsiewowi systemowemu (Rysunek 2B,C, grupy +sp). Dwa dni po inokulacji donosowej myszy zakażono wirusem grypy A H1N1 szczepu A/PR/8/34 (IAV) adaptowanym do myszy22,30, podając go zarówno donosowo, jak i wewnątrztachealnie, aby zapewnić dostarczenie określonych ilości wirusa do nosogardzieli oraz płuc23.
W niniejszym badaniu model ten wykorzystano do porównania przebiegu choroby po infekcji wirusowej u myszy poddanych donosowej ekspozycji na różne szczepy S. pneumoniae, w tym TIGR4 i D39, które są szczepami inwazyjnymi wywołującymi zapalenie płuc postępujące do bakteremii, oraz EF3030, który jest szczepem wywołującym zapalenie ucha środkowego21,24,25,26,31. Obraz kliniczny choroby u myszy z koinfekcją S. pneumoniae/IAV był zależny od szczepu bakterii (Rycina 2). Podczas gdy nie stwierdzono istotnych różnic w liczbie bakterii w nosogardzieli (Rycina 2A) pomiędzy poszczególnymi szczepami, S. pneumoniae TIGR4 i D39, ale nie EF3030, rozprzestrzeniły się do płuc do 48 h po infekcji IAV (Rycina 2B). U czterdziestu procent myszy zainfekowanych donosowo S. pneumoniae TIGR4 wystąpiła dysseminacja bakterii do płuc, a z tej grupy połowa rozwinęła bakteremię (Rycina 2C), co jest zgodne z wcześniejszymi doniesieniami23.
Myszy zakażone donosowo S. pneumoniae D39 wykazały bardziej efektywną dysseminację, ponieważ rozprzestrzenianie się bakterii do płuc zaobserwowano u 100% myszy z koinfekcją (Rycina 2B). Podobnie jak w przypadku S. pneumoniae TIGR4, połowa z nich rozwinęła bakteremię (Rycina 2C). W analizie ogólnej przeżywalności, niezależnie od szczepu bakteryjnego, wskaźnik przeżywalności myszy z koinfekcją był znacznie niższy niż u myszy zakażonych pojedynczo samym S. pneumoniae dla wszystkich badanych szczepów (Rycina 2D). W porównaniu z myszami kontrolnymi zakażonymi wyłącznie IAV, myszy zakażone donosowo S. pneumoniae TIGR4 i D39, ale nie EF3030, wykazały przyspieszoną progresję choroby. Do 2. dnia po infekcji IAV śmierć poniosło 30% (D39) i 20% (TIGR4) myszy, podczas gdy w grupach kontrolnych z samym IAV upadki zaczęły występować dopiero w 5. dniu po zakażeniu (Rycina 2D). Myszy z koinfekcją S. pneumoniae EF3030 i IAV wykazały opóźnione objawy, bardziej zbliżone do kontroli z samym IAV (Rycina 2D). Wyniki te pokazują, że model koinfekcji prowadzi u młodych, zdrowych myszy do choroby zależnej od szczepu bakteryjnego, co czyni go idealnym do badania czynników bakteryjnych wymaganych na każdym etapie progresji choroby.
Model ten został wykorzystany do oceny obecności różnych komórek odpornościowych w płucach (typy komórek i strategia bramkowania na Rysunku 3) po zakażeniu IAV u myszy inokulowanych donosowo różnymi szczepami S. pneumoniae. Szczepy bakteryjne D39 i TIGR4, które rozprzestrzeniły się do płuc po zakażeniu IAV, wywołały istotny wzrost powyżej poziomu bazowego (niezakażone) napływu zapalnych komórek odpornościowych z krwiobiegu, takich jak neutrofile (PMN) i monocyty, podczas gdy EF3030 tego nie zrobił (Rysunek 4A-C). Sama infekcja IAV wywołała istotny wzrost powyżej poziomu bazowego napływu komórek odpornościowych ważnych dla obrony gospodarza przed zakażeniem wirusowym, takich jak komórki NK i komórki T gamma-delta (Rysunek 4A-C). Odpowiedzi przeciwwirusowe te były znacznie osłabione u myszy zakażonych donosowo S. pneumoniae przed wyzwaniem wirusowym (Rysunek 4A-C). Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami oceniającymi odpowiedź cytokinową, które wykazały, że obecność S. pneumoniae osłabiała produkcję interferonów typu I i upośledzała zdolność gospodarza do kontrolowania miana IAV w płucach23. Wyniki te pokazują, że model koinfekcji może być wykorzystany do badania zmian w odpowiedziach odpornościowych w przypadku infekcji monomikrobowych w porównaniu do polimikrobowych.
Model ten został wykorzystany również do oceny wpływu starzenia się na przebieg choroby po zakażeniu IAV u myszy zakażonych donosowo S. pneumoniae TIGR4. U myszy zakażonych pojedynczo miana wirusa nie różniły się między kohortami młodych i starych osobników (Rysunek 5A)23. Podobnie jak w poprzednich badaniach23, u starych myszy zaobserwowano wcześniejsze i znacznie cięższe objawy choroby w porównaniu z młodymi osobnikami, co wykazały wyższe wyniki kliniczne (Rysunek 5B). Zgodnie z objawami choroby, myszy stare inokulowane S. pneumoniae zaczęły szybciej ginąć w ciągu 24 h po zakażeniu IAV i wszystkie z nich uległy chorobie, podczas gdy młode zwierzęta kontrolne przeżyły zakażenie ze znacznie wyższym odsetkiem (33%) (Rysunek 5C). Wyniki te dowodzą, że model koinfekcji może być wykorzystany do wykrywania cięższego przebiegu choroby u podatnych gospodarzy, co czyni go idealnym do badania czynników gospodarza, które warunkują oporność lub podatność na koinfekcję.

Rysunek 1: Oś czasu koinfekcji i obróbki organów w celu oceny napływu komórek odpornościowych i obciążenia patogenami. (A) Streptococcus pneumoniae są hodowane w biofilmach. (B) Myszy są inokulowane donosowo 5 × 106 CFU wskazanego szczepu S. pneumoniae hodowanego w biofilmie w celu ustanowienia nosicielstwa nosowo-gardłowego lub pozostają nieleczone. Czterdzieści osiem godzin później myszy otrzymują pozorowane leczenie PBS lub 200 PFU wirusa grypy A PR8 donosowo oraz 20 PFU wewnątrztchawicznie. Stan myszy jest monitorowany pod kątem punktacji klinicznej choroby i przeżywalności. (C) W 48 h po zakażeniu IAV oceniane są bakteryjne CFU lub wirusowe PFU w różnych organach lub napływ komórek odpornościowych do płuc. Skróty: CFU = jednostki tworzące kolonie; PFU = jednostki tworzące plaki; IAV = wirus grypy A PR8; IT = wewnątrztchawicznie; NP = nosowo-gardłowo. Kliknij tutaj, aby zobaczyć powiększoną wersję tego rysunku.

Rysunek 2: Podwójna infekcja IAV drogą donosową/dotrachealną u myszy inokulowanych S. pneumoniae prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii i choroby zależnej od szczepu bakteryjnego. Młode (10-12 tygodni) samce myszy C57BL/6 (B6) zainfekowano zgodnie z opisem na Rysunku 1. Liczbę bakterii w (A) nosogardzieli, (B) płucach i (C) krwi określono 48 h po infekcji IAV. (B,C) Procenty oznaczają frakcję myszy, u których stwierdzono rozprzestrzenienie bakterii. (D) Przeżywalność monitorowano przez 10 dni po infekcji IAV. Przedstawiono zbiorcze dane dla (A,B) n = 5, (C) n = 11 i (D) n = 6 myszy na grupę. Każde koło odpowiada jednej myszy, a linie przerywane wskazują granicę wykrywalności. (A-C) *, oznacza istotną różnicę (p < 0.05) między wskazanymi grupami, wyznaczoną testem Kruskala-Wallisa. (D) *, oznacza istotną różnicę (p < 0.05) między myszami +sp a Co-inf dla każdego szczepu bakteryjnego, wyznaczoną testem log-rank (Mantela-Coxa). Skróty: +sp = myszy zainfekowane donosowo tylko bakteriami wskazanego szczepu; Co-inf = myszy zainfekowane bakteriami, które zostały również zainfekowane IAV; IAV = myszy, które otrzymały wirusa grypy A; CFU = jednostki tworzące kolonie. Kliknij tutaj, aby zobaczyć powiększoną wersję tego rysunku.

Rycina 3: Strategia bramkowania komórek odpornościowych. Pobrano płuca i określono napływ komórek odpornościowych za pomocą cytometrii przepływowej. Przedstawiono reprezentatywną strategię bramkowania różnych typów komórek. (A) Wyselekcjonowano żywe pojedyncze komórki CD45+, a następnie określono procenty (B) PMN (Ly6G+, CD11b+), makrofagów (Ly6G-, Ly6C-, F480+) i monocytów (Ly6G-, Ly6C+), (C) komórek DC (Ly6G-, CD11c+) i komórek NK (NK1.1+, CD3-), (D) limfocytów T TCR- γΔ oraz limfocytów T CD8 (CD8+, TCRβ+) i CD4 (CD4+, TCRβ+). Skróty: SSC-A = pole powierzchni piku rozpraszania bocznego; FSC-A = pole powierzchni piku rozpraszania przedniego; FSC-H = wysokość piku rozpraszania przedniego; SSC-W = szerokość piku rozpraszania bocznego; L/D = żywe/martwe; FMO = fluorescent minus one; NK = natural killer; PMN = leukocyt polimorfojądrowy; DC = komórka dendrytyczna; TCR = receptor limfocytów T. Proszę kliknąć tutaj, aby wyświetlić powiększoną wersję tej ryciny.

Rysunek 4: Odpowiedzi odpornościowe w płucach zależą od szczepu bakteryjnego. Młode (10-12 tygodnie życia) samce myszy C57BL/6 były niezinfekowane, inokulowane pojedynczo wskazanym szczepem Streptococcus pneumoniae (+sp), zakażone pojedynczo IAV (IAV) lub coinfekowane S. pneumoniae i IAV (Co-inf). Czterdzieści osiem godzin po infekcji IAV (patrz projekt eksperymentalny na Rysunku 1) pobrano płuca, a napływ komórek odpornościowych określono metodą cytometrii przepływowej zgodnie ze strategią bramkowania przedstawioną na Rysunku 3. (A) Na mapie ciepła przedstawiono średnie wartości procentowe każdego wskazanego typu komórek w bramce CD45 dla wszystkich grup traktowanych. (B) Dla każdej grupy myszy przedstawiono reprezentatywne wykresy kropkowe typów komórek, które wykazały istotne różnice między grupami. (C) Przedstawiono wartości procentowe wskazanych typów komórek odpornościowych. Każde koło odpowiada jednej myszy. (A,C) Przedstawiono połączone dane z n = 5 myszy na grupę. *, oznacza istotną różnicę (p < 0.05) między grupą Co-inf a niezinfekowaną; $, oznacza istotną różnicę między grupą IAV a niezinfekowaną; #, oznacza istotną różnicę między grupą Co-inf a grupą z samym IAV. Istotne różnice między grupami zakażonymi dla każdego typu komórek określono za pomocą testu ANOVA, a następnie testu Tukeya. Skróty: NK = komórki natural killer; PMN = leukocyty polimorfonuклеarne; DC = komórki dendrytyczne; TCR = receptor komórki T; IAV = wirus grypy A. Kliknij tutaj, aby zobaczyć powiększoną wersję tego rysunku.

Rycina 5: Starzenie się a zwiększona podatność gospodarza na koinfekcję IAV/Streptococcus pneumoniae. Młode (10-12 tygodni) i stare (21-22 miesiące) samce myszy C57BL/6 zostały poddane koinfekcji S. pneumoniae TIGR4 i.n. oraz IAV i.n. i i.t. (jak na Rycini 1) lub pojedynczej infekcji samym IAV. (A) Miana wirusa określono po 48 h. Gwiazdki oznaczają istotność statystyczną (p < 0,05) wyznaczoną testem t Studenta. Dane są zbiorcze z n = 4 myszy na grupę. (B) Monitorowano w czasie ocenę kliniczną oraz (C) przeżywalność. (B) Przedstawiono średnią ± SEM z danych zbiorczych z n = 6 myszy na grupę. Gwiazdki oznaczają istotność statystyczną (p < 0,05) pomiędzy myszami młodymi a starymi w wskazanym punkcie czasowym, wyznaczoną testem Manna-Whitneya. (C) Dane są zbiorcze z n = 6 myszy na grupę. Gwiazdki oznaczają istotność statystyczną (p < 0,05) pomiędzy myszami młodymi a starymi, wyznaczoną testem log-rank (Mantel-Cox). Skróty: IAV = wirus grypy A; i.n. = donosowo; i.t. = wewnątrztachealnie; SEM = standardowy błąd średniej. Rycina 5A została przedrukowana za zgodą Joma et al.23. Kliknij tutaj, aby wyświetlić większą wersję tej ryciny.
| Mieszanka I (stock) do CDM | |
| Adenina | 0,1 g |
| D-alanina | 0,25 g |
| CaCl22 Bezwodny | 0,025 g |
| Siarczan manganu(II) | 0,03 g |
| Cyanokobalamina | 100 µL z roztworu zapasu o stężeniu 10 mg/ml |
| Kwas para-aminobenzoowy | 400 µL stoku o stężeniu 5 mg/ml |
| Pyridoksamina 2HCl | 100 µL roztworu stokowego o stężeniu 10 mg/ml |
| Roztwór stokowy Mieszaniny II do CDM | |
| Guanina | 0,05 g |
| Uracyl | 0,05 g |
| Roztwór zapasowy Mix III do medium CDM | |
| Azotan żelaza(III) nonahydrat2O | 50 mg/ml |
| Siarczan żelaza(III) 7H2O | 10 mg/ml |
| Mieszanina IV stock dla CDM | |
| Beta-nikotynamidoadenynodynukleotyd | 25 mg/ml |
Tabela 1: Roztwory zapasowe Mix I, II, III i IV do CDM. Skrót: CDM = pożywka chemicznie zdefiniowana (chemically defined media).
| Roztwór zapasu mieszanki witamin do CDM |
| Klorowodorek pyridoksalu | 0,8 g |
| Chlorek tiaminy2 | 0,4 g |
| Ryboflawina | 0,4 g |
| pantotenian wapnia | 0,4 g |
| Biotyna | 0,04 g |
| Kwas foliowy | 0,4 g |
| Niacynamid | 0,4 g |
Tabela 2: Roztwór zapasowy mieszanki witamin do CDM. Skrót: CDM = chemically defined media (pożywka chemicznie zdefiniowana).
| Zapas aminokwasów do CDM |
| L-Alanina | 0.480 g |
| L-Arginina | 0.250 g |
| L-Asparagina | 0.700 g |
| Kwas L-asparaginylowy | 0.600 g |
| L-Cysteina | 1.000 g |
| L-Cystyna | 0.100 g |
| Kwas L-glutaminowy | 0.200 g |
| L-Glutamina | 0.780 g |
| L-Glicyna | 0.350 g |
| L-Histydyna | 0.300 g |
| L-Izoleucyna | 0.430 g |
| L-Leucyna | 0.950 g |
| L-Lizyna | 0.880 g |
| L-Metionina | 0.250 g |
| L-Fenyloalanina | 0.550 g |
| L-Prolina | 1.350 g |
| L-Seryna | 0.680 g |
| L-Treonina | 0.450 g |
| L-Tryptofan | 0.100 g |
| L-Walina | 0.650 g |
Tabela 3: Zapas aminokwasów do CDM. Skrót: CDM = pożywka chemicznie zdefiniowana.
| Kultura starterowa dla CDM | |
| Dekstroza | 1,0 g |
| Siarczan magnezu siedmiowodny | 0,070 g |
| Fosforan potasu dwuzasadowy | 0,02 g |
| Fosforan potasu jednowodny | 0,1 g |
| Octan sodu bezwodny | 0,45 g |
| Wodorowęglan sodu | 0,25 g |
| Fosforan sodu dwuzasadowy | 0,735 g |
| Wodorostrzan sodu | 0,32 g |
| Ostateczne uzupełnienia dla CDM | |
| Chlorek choliny | 0,1 g |
| L-cysteinian chlorowodorek | 0,075 g |
| Węglan sodu (wodorowęglan sodu) | 0,25 g |
Tabela 4: Stok startowy i suplementy końcowe dla CDM. Skrót: CDM = pożywka chemicznie zdefiniowana.
| Przeciwciało/Fluorofor | Klon | Współczynnik rozcieńczenia |
| L/D do wzbudzenia UV | N/A | 0.38888889 |
| Ly6G AF 488 | 1A8 | 0.25 |
| CD11b APC | M1/70 | 0.25 |
| CD11c PE | N418 | 0.18055556 |
| Mouse Fc Block | 2.4G2 | 0.11111111 |
| F4/80 PE Cy7 | BM8 | 0.18055556 |
| Ly6C BV605 | AL-21 | 0.25 |
| CD103 BV 421 | M290 | 0.18055556 |
| CD45 APC-eF-780 | 30-F11 | 0.18055556 |
Tabela 5: Panel przeciwciał 1.
| Przeciwciało/Fluorofor | Klonowanie | Współczynnik rozcieńczenia |
| L/D dla wzbudzenia UV | Ponieważ nie dostarczono tekstu źródłowego do tłumaczenia, proszę o przesłanie treści, którą należy przełożyć na język polski zgodnie z wytycznymi. | 0.388888889 |
| TCR-β APC Cy7 | H57-597 | 0.180555556 |
| CD4 V450 (Pacific Blue) | RM4-5 | 0.25 |
| CD8 BV650 | 53-6.7 | 0.180555556 |
| Blokada receptorów Fc u myszy | 2.4G2 | 0.111111111 |
| CD45 PE | 30-F11 | 0.180555556 |
| CD3 AF488 | 145-2C11 | 0.180555556 |
| APC z usuniętym TCR-γδ | GL-3 | 0.180555556 |
| NK1.1 AF 700 | PK136 | 0.180555556 |
Tabela 6: Panel przeciwciał 2.