Hastaların başlangıç özellikleri
Toplam 332 hasta dahil edildi. Bunların arasında 180'i (%54,22) diyabetik maküla ödemi (DME), 138'i (%41,57) retinal ven tıkanıklığı (RVO; 72'si merkezi RVO, 66'sı dal RVO) ve 14'ü (%4,22) diğer tanısı vardı; bunlar arasında retinal vaskülit ve iskemik retinopati bulunuyordu. Ölçülen başlangıç özellikleri, yaş, cinsiyet, etkilenen taraf, hastalık tip dağılışı, diyabet süresi, başlangıç BCVA, başlangıç CST, komorbiditeler ve anti-VEGF ilaç seçimi (hepsi P>0.05) dahil olmak üzere standart ve standart olmayan tedavi grupları arasında istatistiksel olarak farklı değildi. Tüm başlangıç değişkenleri için standart ortalama farklar (SMD) 0.20'nin altındaydı ve gözlemlenen kovaryantlar üzerinde kabul edilebilir dengeyi gösterdi. Ancak, ölçülmemiş veya kesin ölçülmemiş faktörlerden (örneğin, iskemik durum, glisemik kontrol, OCT biyobelirteçleri, sosyoekonomik faktörler) kaynaklanan kalıntı karıştırma dışında kaçılamaz. Tablo 1'e bakınız.
Tedavi kalıplarının analizi
Standart olmayan tedavi türlerinin dağılımı
Tablo 2, standart olmayan tedavi grubundaki çeşitli standart olmayan tedavi davranışlarının dağılımını sunmaktadır. Standart olmayan tedavi gören 200 hasta arasında en yaygın olanı ≥6 aylık tedavi kesintisiydi (137 vaka, %68,50), başlıca nedenler finansal zorluklar (%39,00), ulaşım zorluğu (%16,00) ve hastaların hastalık iyileşmesini öznel olarak algılayıp ardından tedaviyi kendi başlarına bırakmaları (%13,50) oldu. Ayrıca, eksik yükleme dozu (%26,50), yetersiz enjeksiyon sıklığı (%19,50) ve aşırı uzun takip aralığı (%12,50) da önemli oranları oluşturdu. Ayrıca, hastaların %15,50'si aynı anda birden fazla standart dışı davranış sergilemiştir.
Tedavi yükünün karşılaştırılması
Tablo 3 , tedavi yükü göstergelerini özetlemektedir. Tasarım gereği, standart tedavi grubunda ortalama olarak daha fazla enjeksiyon (medyan 8,00 vs. 5,00, P<0,001), gözlemlenen tedavi süresi daha uzun (19,00 vs. 11,00 ay, P<0,001), daha kısa enjeksiyon aralıkları (10,00 vs. 18,00 hafta, P<0,001) ve tanıdan ilk enjeksiyona kadar daha kısa süreye (15,50 vs. 26,00 gün, P<0,001) ulaştı. Bu farklılıklar, tedavi üstünlüğünün bağımsız kanıtını temsil etmekten ziyade, hastaları her gruba atamak için kullanılan tanım kriterlerini yansıtır.
Görsel sonuçların analizi
Tablo 4 , iki grup için birincil ve ikincil görsel sonuç ölçütlerini özetlemektedir. Standart tedavi grubu, standart olmayan tedavi grubuna göre BCVA'da daha yüksek medyan iyileşme gösterdi (−0.23 vs. −0.07 LogMAR, P<0.001). İkincil sonuçlar için, standart tedavi grubunda görme iyileşme oranı daha yüksek (%68,18 vs. %35,00) ve görme kötüleşme oranı daha düşük (%8,33 vs. %27,00) standart olmayan tedavi grubuna (her ikisi P<0,001) göre bulundu. Standart tedavi grubunda görme stabilitesi oranı daha düşüktü (%23,48 vs. %38,00, P=0,006), iyileşme eşiğini karşılayan daha fazla hastayla tutarlıydı. Nihai ondalık BCVA veya daha iyi olan hastaların oranı, standart tedavi grubunda (%59,09) standart olmayan tedavi grubuna (%41,00, P=0,001) göre daha yüksekti.
Alt grup analizleri
Hastalık tipine göre alt grup analizi
Tablo 5 , hastalık türüne göre katmanlanmış keşif alt grup analizlerini sunmaktadır. Bu analizler resmi etkileşim testini içerecek şekilde önceden belirlenmemiştir; bu nedenle, bulgular hipotez üreten olarak yorumlanmalıdır. Alt gruplar içindeki sınırlı örneklem boyutları nedeniyle, özellikle merkezi retinal ven tıkanıklığı (CRVO) için, ΔBCVA'da istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmaması, etki eksikliğinin kanıtı olarak fazla yorumlanmamalıdır. Tedavi düzenliliği ile sonuçlar arasındaki ilişkinin hastalık türü veya ilaç ajanına göre değişip değişmediğini değerlendirmek için resmi etkileşim testleri yapılmadı. DME hastaları arasında, standart tedavi grubunun medyan ΔBCVA'sı -0,24 LogMAR ve görme iyileşme oranı %70,27 idi, her ikisi de standart olmayan tedavi grubundakilerden anlamlı derecede daha iyiydi (-0,06 LogMAR, %33,02; her ikisi P<0,001). Benzer eğilimler, standart tedavi grubunun medyan ΔBCVA'sı -0.21 LogMAR ve iyileşme oranı %65.38 olduğu RVO hastalarda gözlemlendi; standart tedavi grubundakilere göre anlamlı şekilde daha iyi (-0.08 LogMAR, %37.21; P<0.001). RVO'yu CRVO ve dal retinal ven tıkanması (BRVO) alt gruplarına daha da katmanlaştırdıktan sonra, CRVO alt grubundaki standart ve standart olmayan tedavi grupları arasındaki ΔBCVA farkı istatistiksel anlamlılığa ulaşmamış olsa da (P=0.133), standart tedaviyle görme iyileşme oranı anlamlı şekilde daha iyi kaldı (%60.71 vs. %31.82, P=0.016). BRVO alt grubunda, standart tedavi hem ΔBCVA hem de iyileşme oranında (her ikisi P<0.05) açısından önemli avantajlar göstermiştir. Hasta tipine göre tedavi etkisi için resmi etkileşim testleri, alt gruplarda sınırlı örneklem büyüklükleri nedeniyle yapılmadı.
Farklı anti-VEGF ajanlarıyla alt grup analizi
Tablo 6 , anti-VEGF ajanı tarafından keşif alt grup analizlerini sunmaktadır. Ranibizumab, aflibercept veya conbercept alan hastalar arasında, standart tedavi grubu tutarlı olarak daha yüksek medyan ΔBCVA ve daha yüksek görme iyileşme oranları gösterdi (iyileşme oranları için hepsi P<0.05). Bu alt grup bulguları tanımlayıcı ve keşif niteliğindedir; Tedavi düzenliliği ile sonuçlar arasındaki ilişkinin ilaç tipine göre değişip değişmediğini değerlendirmek için resmi bir etkileşim testi yapılmadı.
Anatomik sonuçlar (DME hastalarında)
Tablo 7 , standart ve standart olmayan tedavi gruplarındaki DME hastaları arasındaki anatomik sonuçları karşılaştırmaktadır. Standart tedavi grubunda daha yüksek medyan CST azalması (−135.00 vs. −92.00 μm, P<0.001), daha yüksek CST oranı <300 μm (%56.76 vs. %28.30%, P<0.001) ve daha yüksek CST azalma oranı ≥100 μm (%70.27 vs. %39.62, P<0.001) bulundu.
Etkileyen faktörlerin analizi
Tek değişkenli analiz
Tablo 8 , görme iyileşmesini etkileyen faktörler için tek değişkenli lojistik regresyon analizinin sonuçlarını sunmaktadır (LogMAR iyileşmesi ≥ 0.2). Daha yüksek başlangıç LogMAR BCVA değerleri (bıçaq görme keskinliğinin daha kötü olduğunu gösteriyor), standart tedavi, daha yüksek toplam enjeksiyon sayısı ve daha uzun tedavi süresi, görme iyileşme olasılığının artmasıyla anlamlı ilişkilendirildi (hepsi P<0.001). Buna karşılık, daha uzun ortalama enjeksiyon aralığı ve teşhisten ilk enjeksiyona kadar daha uzun süre, görme iyileşme olasılığının azalmasıyla anlamlı şekilde ilişkilendirildi (her ikisi de P<0.001). Yaş, cinsiyet, hastalık tipi, başlangıç CST ve ilaç seçimi bu tek değişkenli analizde anlamlı bir ilişki göstermedi.
Çok değişkenli analiz
Tablo 9, çok değişkenli lojistik regresyon analiziyle belirlenen görme iyileşmesini etkileyen bağımsız faktörleri sunmaktadır. Modeldeki diğer değişkenler kontrol edildikten sonra, daha yüksek başlangıç LogMAR BCVA değerleri (OR=1.057, %95 GA: 1.043–1.074, P<0.001), toplam enjeksiyon sayısı (OR=1.331, %95 GA: 1.179–1.514, P<0.001) ve tedavi süresi (OR=1.104, %95 GA: 1.042–1.173, P=0.001) görme iyileşmesinin olumlu tahmincileri olarak kalırken, tanıdan ilk enjeksiyona kadar olan zaman (OR=0.957, %95 GA: 0,924–0,991, P=0,015) olumsuz bir tahminciydi. Standart tedavinin gruplama değişkeni, çok değişkenli modelde istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı (P=0.853). Hosmer-Lemeshow uygunluk testi χ2=6.452 (P=0.597) vermiştir; bu da modelin kabul edilebilir kalibrasyona sahip olduğunu gösterir.
Güvenlik analizi
Tablo 10 , anti-VEGF tedavisi sırasında hasta düzeyindeki güvenlik göstergelerini karşılaştırmaktadır. Standart ve standart olmayan tedavi gruplarında endoftalmit insidansı %0,76 (1 vaka) ile %0,50 (1 vaka) (P=1,000) idi; Retina kopması veya kalıcı göz hipertansiyonu yaşanmadı. Vitreus kanaması yalnızca standart olmayan grupta (%1,00, 2 vaka, P=0,520) meydana geldi. Katarakt ilerlemesi de benzerdi (%2,27 vs. %2,50, P=1,000). Genel ciddi yan etki oranları %0,76'ya karşı %1,50 (P=0,926) idi. Güvenlik etkinlikleri nadirdi ve nadir yan olayların karşılaştırmaları dikkatli yorumlanmalıdır.
Veri Erişilebilirliği Beyansı:
Mevcut çalışma sırasında oluşturulan ve analiz edilen kimliği yok edilmiş veri setleri, bu makaleye eşlik eden ek materyal olarak mevcuttur.

Şekil 1. Araştırma süreci. Hasta taraması, dışlamalar, uygunluk, gruplama ve analizi özetleyen akış diyagramı. Kısaltmalar: AMD = Yaşa bağlı makula dejenerasyonu; PRP = Panretinal fotokoagülasyon; CST = Merkezi alt alan kalınlığı; BCVA = En iyi düzeltilmiş görme keskinliği; VEGF = damar endotel büyüme faktörü. Bu figürün daha büyük bir versiyonunu görmek için lütfen buraya tıklayın.
| Değişken | Toplam (n=332) | Standart Tedavi Grubu (n=132) | Standart Olmayan Tedavi Grubu (n=200) | İstatistikler | P | SMD |
| Demografik Özellikler | | | | | | |
| Yaş (yıl), orta±SD | 62.89±11.21 | 61.80±10.84 | 63.62±11.42 | t=-1.450 | 0.148 | 0.164 |
| Cinsellik, n (%) | | | | χ2=0.645 | 0.422 | 0.090 |
| Erkek | 190 (57.23) | 72 (54.55) | 118 (59.00) | | | |
| Kadın | 142 (42.77) | 60 (45.45) | 82 (41.00) | | | |
| Etkilenen Taraf, n (%) | | | | χ2=0.205 | 0.651 | 0.051 |
| Tek taraflı | 236 (71.08) | 92 (69.70) | 144 (72.00) | | | |
| İkili | 96 (28.92) | 40 (30.30) | 56 (28.00) | | | |
| Hastalık Özellikleri | | | | | | |
| DME, n (%) | 180 (54.22) | 74 (56.06) | 106 (53.00) | χ2=0.300 | 0.584 | 0.061 |
| RVO, n (%) | 138 (41.57) | 52 (39.39) | 86 (43.00) | χ2=0.426 | 0.514 | 0.073 |
| CRVO, n (%) | 72 (21.69) | 28 (21.21) | 44 (22.00) | χ2=0.029 | 0.865 | 0.019 |
| BRVO, n (%) | 66 (19.88) | 24 (18.18) | 42 (21.00) | χ2=0.397 | 0.529 | 0.071 |
| Diğer, n (%) | 14 (4.22) | 6 (4.55) | 8 (4.00) | χ2=0.059 | 0.809 | 0.027 |
| Diyabet Süresi (yıl), Erkek (Q1, Q3)* | 12.00 (9.00, 16.00) | 12.00 (10.00, 14.00) | 12.00 (9.00, 17.00) | Z=-0.460 | 0.645 | 0.101 |
| Temel BCVA (LogMAR), M (Q1, Q3) | 0.71 (0.52, 0.88) | 0.70 (0.50, 0.86) | 0.72 (0.54, 0.90) | Z=-1.209 | 0.227 | 0.134 |
| Temel CST (μm), ortalama±SD | 422.14±102.99 | 412.55±98.34 | 428.47±105.71 | t=-1.381 | 0.168 | 0.156 |
| Komorbiditler | | | | | | |
| Hipertansiyon, n (%) | 213 (64.16) | 77 (58.33) | 136 (68.00) | χ2=3.231 | 0.072 | 0.199 |
| Diyabetik Böbrek Hastalığı, n (%)* | 92 (51.11) | 34 (45.95) | 58 (54.72) | χ2=1.342 | 0.247 | 0.176 |
| Kardiyovasküler Hastalık, n (%) | 76 (22.89) | 28 (21.21) | 48 (24.00) | χ2=0.350 | 0.554 | 0.067 |
| İlaç Seçimi | | | | | | |
| Ranibizumab, n (%) | 118 (35.54) | 48 (36.36) | 70 (35.00) | χ2=0.065 | 0.799 | 0.028 |
| Aflibercept, n (%) | 100 (30.12) | 38 (28.79) | 62 (31.00) | χ2=0.185 | 0.667 | 0.048 |
| Conbercept, n (%) | 114 (34.34) | 46 (34.85) | 68 (34.00) | χ2=0.025 | 0.873 | 0.018 |
Tablo 1: Temel özelliklerin karşılaştırılması. Başlangıç demografik ve klinik değişkenler toplam kohort ve tedavi grubu için gösterilmiştir. Not: *Sadece DME hastalarında
| Standart Olmayan Tipler | n | Bileşen oranı (%) |
| Tedavi kesintisi ≥6 ay | 137 | 68.50 |
| Mali zorluklar | 78 | 39.00 |
| Ulaşım zorluğu | 32 | 16.00 |
| Hastalık iyileşmesinin öznel algısı | 27 | 13.50 |
| Yükleme dozu eksik | 53 | 26.50 |
| Yetersiz enjeksiyon frekansı | 39 | 19.50 |
| Aşırı takip aralığı | 25 | 12.50 |
| Birden fazla standart olmayan davranışın birlikte varlığı | 31 | 15.50 |
Tablo 2: Standart olmayan tedavi grubundaki standart olmayan tedavi türlerinin dağılımı (n = 200). Tedavi kesintisi ve diğer standart olmayan tedavi davranışları için sayılar ve bileşen oranları gösterilmiştir.
| Değişken | Standart Tedavi Grubu (n=132) | Standart Olmayan Tedavi Grubu (n=200) | İstatistikler | P |
| Toplam enjeksiyon sayısı (zamanlar) | 8.00 (6.00, 10.00) | 5.00 (3.00, 6.00) | Z=9.712 | <0.001 |
| Tedavi süresi (aylar) | 19.00 (16.00, 21.25) | 11.00 (8.00, 16.25) | Z=9.364 | <0.001 |
| Ortalama enjeksiyon aralığı (haftalar) | 10.00 (8.75, 12.00) | 18.00 (13.00, 23.00) | Z=-12.102 | <0.001 |
| Teşhisten ilk enjeksiyona kadar olan süre (günler) | 15.50 (11.00, 20.00) | 26.00 (19.00, 33.00) | Z=-9.966 | <0.001 |
Tablo 3: Tedavi yükü göstergelerinin karşılaştırılması, M (Q1, Q3). Enjeksiyon sayısı, tedavi süresi, enjeksiyon aralığı ve ilk enjeksiyona kadar olan süre gruplar arasında karşılaştırılır.
| Değişken | Standart Tedavi Grubu (n=132) | Standart Olmayan Tedavi Grubu (n=200) | İstatistikler | P |
| Birincil Sonuç | | | | |
| ΔBCVA (LogMAR) | -0.23 (-0.31, -0.07) | -0.07 (-0.23, 0.11) | Z=-5.253 | <0.001 |
| İkincil Sonuçlar | | | | |
| Görme iyileşme oranı | 90 (68.18) | 70 (35.00) | χ2=35.067 | <0.001 |
| Görme stabilitesi oranı | 31 (23.48) | 76 (38.00) | χ2=7.670 | 0.006 |
| Görme kötüleme oranı | 11 (8.33) | 54 (27.00) | χ2=17.597 | <0.001 |
| Son BCVA ≥ 0.3 | 78 (59.09) | 82 (41.00) | χ2=10.424 | 0.001 |
Tablo 4: Görsel sonuç göstergelerinin karşılaştırılması. Birincil ve ikincil BCVA sonuçları gruplar arasında karşılaştırılır. Kısaltma: BCVA = En iyi düzeltilmiş görme keskinliği.
| Hastalık Tipi | Grup | n | ΔBCVA (LogMAR) | İstatistikler | Görsel iyileşme oranı, n (%) | İstatistikler |
| DME | Standart Tedavi Grubu | 74 | -0.24 (-0.31, -0.08) | Z=-4.633; P<0.001 | 52 (70.27) | χ²=24.215; P<0.001 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 106 | -0.06 (-0.23, 0.11) | | 35 (33.02) | |
| RVO | Standart Tedavi Grubu | 52 | -0.21 (-0.28, -0.04) | Z=-2.393; P=0.017 | 34 (65.38) | χ²=10.310; P<0.001 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 86 | -0.08 (-0.23, 0.09) | | 32 (37.21) | |
| CRVO | Standart Tedavi Grubu | 28 | -0.21 (-0.23, -0.04) | Z=-1.503; P=0.133 | 17 (60.71) | χ²=5.827; P=0.016 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 44 | -0.07 (-0.22, 0.09) | | 14 (31.82) | |
| BRVO | Standart Tedavi Grubu | 24 | -0.25 (-0.32, -0.04) | Z=-2.176; P=0.030 | 17 (70.83) | χ²=4.799; P=0.028 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 42 | -0.08 (-0.26, 0.08) | | 18 (42.86) | |
Tablo 5: Hastalığa özgü alt gruplarda görsel sonuçların karşılaştırılması. DME, RVO, CRVO ve BRVO için keşif alt grup sonuçları gösterilmiştir. Kısaltmalar: BRVO = Dal retinal ven tıkanıklığı; CRVO = Merkezi retinal ven tıkanması; DME = Diyabetik makula ödemi; RVO = Retinal ven tıkanması.
| İlaç tipi | Grup | n | ΔBCVA (LogMAR) | İstatistikler | Görsel iyileşme oranı, n (%) | İstatistikler |
| Ranibizumab | Standart Tedavi Grubu | 48 | -0.23 (-0.31, -0.09) | Z=-4.134; P<0.001 | 34 (70.83) | χ²=15.218; P<0.001 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 70 | 0.00 (-0.24, 0.11) | | 24 (34.29) | |
| Aflibercept | Standart Tedavi Grubu | 38 | -0.23 (-0.28, -0.06) | Z=-2.285; P=0.022 | 26 (68.42) | χ²=10.240; P<0.001 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 62 | -0.07 (-0.23, 0.09) | | 22 (35.48) | |
| Conbercept | Standart Tedavi Grubu | 46 | -0.21 (-0.31, 0.05) | Z=-2.521; P=0.012 | 30 (65.22) | χ²=9.855; P=0.002 |
| Standart Olmayan Tedavi Grubu | 68 | -0.08 (-0.24, 0.09) | | 24 (35.29) | |
Tablo 6: İlaç spesifik alt gruplarda görsel sonuçların karşılaştırılması. Keşif alt grup sonuçları anti-VEGF ajanı tarafından gösterilir. Kısaltma: VEGF = damar endotel büyüme faktörü.
| Değişken | Standart Tedavi Grubu (DME hastaları, n=74) | Standart Olmayan Tedavi Grubu (DME hastaları, n=106) | İstatistikler | P |
| ΔCST (μm) | -135.00 (-168.00, -92.75) | -92.00 (-116.00, -50.50) | Z=-4.847 | <0.001 |
| CST <300 μm | 42 (56.76) | 30 (28.30) | χ2=14.702 | <0.001 |
| CST indirgemesi ≥100 μm | 52 (70.27) | 42 (39.62) | χ2=16.405 | <0.001 |
Tablo 7: DME hastalarında anatomik sonuçların karşılaştırılması. DME hastaları arasında tedavi grupları arasında CST azaltımı ve CST yanıt eşikleri karşılaştırılır. Kısaltmalar: CST = Merkezi alt alan kalınlığı; DME = Diyabetik makula ödemi.
| Değişken | β | Güney | OR(%95 CI) | P |
| Yaş | -0.012 | 0.01 | 0.988 (0.969, 1.007) | 0.215 |
| Cinsiyet (Erkek vs. Kadın) | -0.077 | 0.222 | 0.926 (0.599, 1.431) | 0.728 |
| Hastalık Tipi (DME vs. Diğer) | 0.256 | 0.221 | 1.291 (0.838, 1.995) | 0.247 |
| Temel BCVA (LogMAR) | 0.04 | 0.005 | 1.041 (1.030, 1.053) | <0.001 |
| Temel CST (μm) | -0.001 | 0.001 | 0.999 (0.997, 1.001) | 0.395 |
| Aflibercept vs. Ranibizumab | -0.228 | 0.272 | 0.796 (0.466, 1.357) | 0.402 |
| Conbercept vs. Ranibizumab | -0.208 | 0.263 | 0.812 (0.484, 1.359) | 0.428 |
| Standart Tedavi | 1.381 | 0.238 | 3.980 (2.508, 6.398) | <0.001 |
| Toplam Enjeksiyon Sayısı (zamanlar) | 0.286 | 0.044 | 1.331 (1.226, 1.455) | <0.001 |
| Tedavi Süresi (aylar) | 0.144 | 0.022 | 1.155 (1.108, 1.208) | <0.001 |
| Ortalama Enjeksiyon Aralığı (haftalar) | -0.071 | 0.018 | 0.932 (0.899, 0.964) | <0.001 |
| Teşhisten İlk enjeksiyona kadar olan süre (günler) | -0.059 | 0.012 | 0.943 (0.920, 0.964) | <0.001 |
Tablo 8: Görme iyileşmesini etkileyen faktörlerin tek değişkenli lojistik regresyon analizi. Başlangıç değişkenleri, ilaç seçimi, tedavi modeli ve tedavi-maruziyet metrikleri için olasılık oranları gösterilmiştir.
| Değişken | β | Güney | OR(%95 CI) | P |
| Kesinti | -4.637 | 1.396 | | 0.001 |
| Yaş | -0.019 | 0.014 | 0.981 (0.954, 1.009) | 0.191 |
| Cinsiyet (Erkek vs. Kadın) | -0.033 | 0.305 | 0.967 (0.531, 1.760) | 0.913 |
| Hastalık Tipi (DME vs. Diğer) | 0.336 | 0.317 | 1.399 (0.754, 2.622) | 0.289 |
| Temel BCVA (LogMAR) | 0.056 | 0.007 | 1.057 (1.043, 1.074) | <0.001 |
| Temel CST (μm) | -0.001 | 0.002 | 1.000 (0.997, 1.002) | 0.745 |
| Aflibercept vs. Ranibizumab | -0.579 | 0.372 | 0.560 (0.267, 1.155) | 0.119 |
| Conbercept vs. Ranibizumab | -0.369 | 0.370 | 0.692 (0.332, 1.422) | 0.318 |
| Standart Tedavi | 0.091 | 0.491 | 1.095 (0.415, 2.861) | 0.853 |
| Toplam Enjeksiyon Sayısı (zamanlar) | 0.285 | 0.064 | 1.331 (1.179, 1.514) | <0.001 |
| Tedavi Süresi (aylar) | 0.099 | 0.030 | 1.104 (1.042, 1.173) | 0.001 |
| Ortalama Enjeksiyon Aralığı (haftalar) | -0.009 | 0.031 | 0.991 (0.932, 1.051) | 0.760 |
| Teşhisten İlk enjeksiyona kadar olan süre (günler) | -0.044 | 0.018 | 0.957 (0.924, 0.991) | 0.015 |
Tablo 9: Görme iyileşmesini etkileyen faktörlerin çok değişkenli lojistik regresyon analizi. Nihai lojistik regresyon modeline dahil edilen değişkenler için ayarlanmış oranlar gösterilir.
| Olumsuz Olaylar | Standart Tedavi Grubu (n=132) | Standart Olmayan Tedavi Grubu (n=200) | İstatistikler | P |
| Endoftalmit | 1 (0.76) | 1 (0.50) | - | 1.000 |
| Retinal Ayrılma | 0 (0.00) | 0 (0.00) | - | - |
| Kalıcı Göz Hipertansiyonu | 0 (0.00) | 0 (0.00) | - | - |
| Vitreus Kanaması | 0 (0.00) | 2 (1.00) | - | 0.520 |
| Katarakt Gelişimi | 3 (2.27) | 5 (2.50) | χ2=0.000 | 1.000 |
| Herhangi Ciddi Olumsuz Etki | 1 (0.76) | 3 (1.50) | χ2=0.009 | 0.926 |
Tablo 10: Güvenlik göstergelerinin karşılaştırması [n (%)]. Hasta düzeyinde yan etki sayıları ve yüzdeleri tedavi grubuna göre gösterilir.