Analiza parametrów vHIT w podziale na grupy wiekowe
Charakterystyka wyjściowa trzech grup wiekowych została podsumowana w Tabeli 1. Rozkład płci był porównywalny pomiędzy grupami (P = 0,906), natomiast rozkład typów schorzeń różnił się znacząco (P = 0,0003), przy czym w grupie osób w średnim wieku odnotowano wyższy odsetek pacjentów z chorobą Ménière'a (MD), a w grupie osób młodych wyższy odsetek pacjentów z zapaleniem nerwu przedsionkowego (VN).
Analiza parametrów vHIT z podziałem na grupy wiekowe została przedstawiona w Tabeli 2. Nie zaobserwowano istotnych różnic w wzmocnieniu odruchu przedsionkowo-ocznego (VOR) pomiędzy grupami wiekowymi dla bocznego kanału półkolistego (SCC) (H = 1.376, P = 0.503), przedniego SCC (H = 3.788, P = 0.150) oraz tylnego SCC (H = 0.145, P = 0.930). Podobnie, częstość występowania patologicznych sakad kompensacyjnych (CS) nie różniła się istotnie pomiędzy grupami wiekowymi dla żadnego z trzech kanałów SCC (wszystkie P > 0.05). Wyniki te sugerują, że wiek nie był istotnie powiązany z zaobserwowanymi nieprawidłowościami vHIT w tej połączonej kohorcie.
Porównanie parametrów vHIT w różnych grupach wiekowych w poszczególnych grupach chorobowych
Analizy z rozbiciem na grupy wiekowe w obrębie każdej grupy chorobowej podsumowano w Tabeli 3. W grupach MD i VN płeć, stronność oraz wszystkie parametry vHIT nie wykazały istotnych różnic między grupami wiekowymi (wszystkie P > 0,05). W grupie SSHL-V odsetek nieprawidłowych wyników CS dla bocznego kanału półkolistego różnił się istotnie pomiędzy trzema grupami wiekowymi (P < 0,001), przy czym w grupie osób w średnim wieku był on istotnie wyższy niż w grupie osób młodych (P = 0,003) oraz w grupie osób starszych (P = 0,003), co wskazuje na rozkład nieliniowy. W przypadku pozostałych parametrów kanałów półkolistych nie zaobserwowano różnic zależnych od wieku (P > 0,05). Ta zależna od wieku różnica w odsetku nieprawidłowości CS bocznego SCC w grupie SSHL-V wydawała się być odosobnionym, nieliniowym znaleziskiem, będąc jedynym istotnym wynikiem we wszystkich porównaniach, z wzorcem charakteryzującym się najwyższym odsetkiem w grupie osób w średnim wieku i porównawczo niższymi odsetkami zarówno w grupie młodej, jak i starszej. Taki wzorzec nie jest zgodny z monotonną zależnością dawka-odpowiedź, jakiej oczekuje się od klasycznego czynnika zakłócającego, a zatem może sugerować, że obserwacja ta prawdopodobnie nie odzwierciedla systematycznego efektu zakłócającego wieku na parametry vHIT.
Porównanie obniżonego wzmocnienia VOR i sakkad kompensacyjnych pomiędzy kanałami półkolistymi w obrębie każdej grupy chorobowej
Częstość występowania obniżonego wzmocnienia VOR oraz patologicznych CS w każdym SCC przedstawiono na Rysunku 1. Wśród pacjentów z MD odsetek dodatnich wyników CS był istotnie wyższy w bocznym SCC (37,6%) niż w tylnym (17,0%) i przednim (10,0%) SCC (dla obu P < 0,001). Co więcej, odsetek dodatnich wyników CS przekraczał odpowiadający mu odsetek obniżonego wzmocnienia VOR w bocznych i tylnych SCC (boczne: 37,6% vs 10,0%, P < 0,001; tylne: 17,0% vs 5,9%, P < 0,001). W przeciwieństwieństwie do powyższych obserwacji, nie stwierdzono istotnych różnic w częstości występowania obniżonego wzmocnienia VOR pomiędzy trzema SCC (P > 0,05).
U pacjentów z nagłą niedosłuchością czuciowo-nerwową z towarzyszącymi zawrotami głowy (SSHL-V), zarówno częstość obniżonego wzmocnienia VOR (20,0%), jak i odsetek dodatnich wyników CS (49,0%) w bocznych SCC były istotnie wyższe niż w przednich SCC (odpowiednio 2,7% i 8,1%; oba P < 0,001). Jednakże żaden z tych parametrów nie różnił się istotnie pomiędzy bocznymi a tylnymi SCC (odpowiednio 16,4% i 36,3%; P > 0,05). Ponadto odsetki dodatnich wyników CS w bocznych (49,0%), tylnych (36,3%) i przednich (8,1%) SCC były istotnie wyższe niż odpowiadające im częstości obniżonego wzmocnienia VOR (odpowiednio 20,0%, 16,4% i 2,7%; P < 0,001, P < 0,001 oraz P = 0,031).
Wśród pacjentów z VN zarówno częstotliwość zmniejszenia wzmocnienia VOR (43,3%), jak i odsetek wyników dodatnich CS (63,3%) były istotnie wyższe w przypadku bocznego SCC niż w przypadku tylnego (odpowiednio 13,3% i 16,7%) i przedniego SCC (odpowiednio 10,0% i 33,3%) (wszystkie P < 0,05). Odsetek wyników dodatnich CS przekraczał również częstotliwość zmniejszenia wzmocnienia VOR w bocznym SCC (63,3% vs 43,3%, P = 0,031) oraz w przednim SCC (33,3% vs 10,0%, P = 0,039), podczas gdy w tylnym SCC nie zaobserwowano istotnej różnicy (16,7% vs 13,3%, P = 1,000).
Porównanie międzygrupowe wielowymiarowych parametrów vHIT w trzech grupach chorobowych
Porównanie międzygrupowe wielowymiarowych parametrów vHIT podsumowano w Tabeli 4. W przypadku bocznego SCC odsetek obniżonego wzmocnienia VOR w grupie VN był znacząco wyższy niż w grupach MD i SSHL-V (P < 0,001; P = 0,009), podczas gdy między MD a SSHL-V nie zaobserwowano istotnej różnicy (P = 0,018). W odniesieniu do patologicznego CS istotną różnicę stwierdzono jedynie między MD a VN (P = 0,008). Połączony parametr G + CS w bocznym SCC wykazał, że grupa VN różniła się znacząco od grup MD i SSHL-V (P < 0,001; P = 0,006). W parametrach bocznego SCC nie zaobserwowano innych istotnych różnic między trzema grupami (P > 0,0167).
W tylnym kanale półkolistym (SCC) stwierdzono istotne różnice między grupą MD a SSHL-V we wszystkich trzech parametrach: zmniejszony zysk VOR (P = 0,004), patologiczny CS (P < 0,001) oraz połączony G + CS (P = 0,004). Nie odnotowano istotnych różnic między MD a VN ani między SSHL-V a VN dla żadnego parametru tylnego SCC (P > 0,0167).
W przednim SCC, wyłącznie w podgrupie CS, częstość patologicznego CS w grupie VN była istotnie wyższa niż w grupach MD i SSHL-V (P = 0,002; P = 0,001). Wszystkie pozostałe porównania parowe parametrów przedniego SCC nie osiągnęły istotności statystycznej (P > 0,05 lub P > 0,0167).
Porównanie jednostronnego osłabienia pomiędzy grupą CS-dodatnią a CS-ujemną u pacjentów z prawidłowym wzmocnieniem VOR
Porównania kalorycznego jednostronnego osłabienia (UW) pomiędzy grupami CS-dodatnią i CS-ujemną u pacjentów z prawidłowym wzmocnieniem VOR przedstawiono na Rysunku 2. Wśród pacjentów z MD mediany wartości UW w grupie CS-dodatniej były istotnie wyższe niż w grupie CS-ujemnej dla bocznego SCC [42.81 (21.91, 63.53) vs. 27.27 (13.23, 47.55)], tylnego SCC [60.63 (33.50, 70.73) vs. 30.73 (16.88, 55.92)] oraz przedniego SCC [54.23 (38.17, 70.68) vs. 31.25 (16.32, 57.35); wszystkie P < 0.05].
Podobnie, wśród pacjentów z SSHL-V wartości mediany UW były istotnie wyższe w grupie CS-dodatniej niż w grupie CS-ujemnej dla tylnego SCC [46,16 (17,94, 61,97) vs. 22,15 (9,83, 49,37)] oraz przedniego SCC [60,18 (35,12, 84,56) vs. 31,03 (11,36, 55,69)] (wszystkie P < 0,05). U pacjentów z VN wartości mediany UW były istotnie wyższe w grupie CS-dodatniej niż w grupie CS-ujemnej dla bocznego SCC [58,01 (29,79, 71,93) vs. 24,10 (10,92, 33,13)] oraz przedniego SCC [60,37 (51,34, 69,93) vs. 34,06 (23,40, 56,20)] (oba P < 0,05). Jednakże nie zaobserwowano istotnej różnicy między obiema grupami dla tylnego SCC [77,03 (77,03, 77,03) vs. 38,98 (23,75, 63,68)] (P > 0,05).
Reprezentatywny przypadek przedstawiono na Rysunku 3. Rysunek obrazuje 43-letnią kobietę z diagnozą SSHL-V, u której wzmocnienie VOR prawego tylnego SCC pozostało w granicach normy pomimo występowania patologicznych sakkad kompensacyjnych. Przypadek ten został przedstawiony wyłącznie w celach ilustracyjnych i nie ma na celu reprezentowania całej populacji badawczej.
Wydajność diagnostyczna parametrów vHIT w identyfikacji jednostronnej niedowładu kalorycznego w każdej grupie chorobowej
Analizy charakterystyki operacyjnej odbiornika (ROC) oceniły zdolność parametrów vHIT do rozróżnienia jednostronnego niedowładu kalorycznego w każdej grupie chorobowej. Krzywe ROC przedstawiono na Rysunku 4, a wydajność diagnostyczną patologicznego CS podsumowano w Tabeli 5.
Wśród pacjentów z MD pole powierzchni pod krzywą ROC (AUC) dla wzmocnienia VOR bocznego SCC wyniosło 0,598 (95% CI: 0,509–0,687, P = 0,034). Optymalna wartość odcięcia wyznaczona z krzywej ROC wynosiła 1,265, co przełożyło się na czułość 80,7% i swoistość 39,3%. AUC dla asymetrii wzmocnienia między prawym a lewym bocznym SCC (RL-LL GA) wyniosło 0,672 (95% CI: 0,590–0,754, P < 0,001), przy optymalnej wartości odcięcia 4,55%, co odpowiadało czułości 54,1% i swoistości 77,0% (Rysunek 4A,B). Porównanie obu krzywych ROC za pomocą testu DeLonga nie wykazało istotnej różnicy między wartościami AUC (Z = 1,72, P = 0,085). Boczne SCC CS wykazało czułość 45,0% (95% CI: 36,0%–55,0%), swoistość 75,4% (95% CI: 62,0%–85,0%), dodatnią wartość predykcyjną (PPV) 76,6% (95% CI: 64,0%–86,0%) oraz ujemną wartość predykcyjną (NPV) 43,4% (95% CI: 34,0%–53,0%; Tabela 5).
Wśród pacjentów z SSHL-V wartość AUC dla wzmocnienia VOR bocznego SCC wyniosła 0,721 (95% CI: 0,625–0,816, P < 0,001). Optymalna wartość odcięcia wyznaczona z krzywej ROC wyniosła 0,95, co dało czułość na poziomie 47,7% i swoistość 95,6%. AUC dla RL-LL GA wyniosło 0,712 (95% CI: 0,615–0,809, P < 0,001), przy optymalnej wartości odcięcia 8,5%, co odpowiadało czułości 49,2% i swoistości 91,1% (Rysunek 4C,D). Test DeLonga nie wykazał istotnej różnicy między tymi dwiema wartościami AUC (Z = 0,32, P = 0,749). Dla bocznego SCC CS czułość wyniosła 61,5% (95% CI: 49,0%–73,0%), swoistość 68,9% (95% CI: 53,0%–81,0%), PPV 74,1% (95% CI: 60,0%–85,0%) oraz NPV 55,4% (95% CI: 42,0%–68,0%; Tabela 5).
Wśród pacjentów z VN wartość AUC dla wzmocnienia VOR bocznego SCC wynosiła 0,857 (95% CI: 0,716–0,998, P = 0,005), przy optymalnej wartości odcięcia wynikającej z ROC wynoszącej 0,815, co odpowiada czułości 60,9% i swoistości 100,0%. Wartość AUC dla RL-LL GA wynosiła 0,720 (95% CI: 0,520–0,921, P = 0,082) i nie osiągnęła istotności statystycznej (Rysunek 4E,F). Boczny SCC CS wykazał czułość 78,3% (95% CI: 56,0%–92,0%), swoistość 85,7% (95% CI: 42,0%–99,0%), PPV 94,7% (95% CI: 72,0%–100,0%) oraz NPV 54,6% (95% CI: 25,0%–82,0%; Tabela 5).
Należy zauważyć, że wartości odcięcia wyznaczone na podstawie analizy ROC różniły się od zdefiniowanego wcześniej progu nieprawidłowości dla wzmocnienia VOR <0,8. Zdefiniowany próg stanowi kryterium kliniczne oparte na zaleceniach producenta oraz wcześniejszej literaturze w celu klasyfikacji poszczególnych wyników testów jako prawidłowe lub nieprawidłowe18. W przeciwieństwie do nich, wartości odcięcia wyznaczone na podstawie analizy ROC były progami statystycznymi, które maksymalizowały indeks Youdena w celu rozróżnienia stanu UW w próbie kalorycznej w obrębie każdej grupy chorobowej i nie były przeznaczone do służyć jako kliniczne progi diagnostyczne.
DOSTĘPNOŚĆ DANYCH:
Kompletny, w pełni zanonimizowany surowy zestaw danych, stanowiący podstawę analiz opisanych w manuskrypcie, został przesłany wraz z poprawioną wersją tekstu jako Supplementary File 1.

Rysunek 1: Porównanie obniżonego wzmocnienia VOR i patologicznych sakkad kompensacyjnych w kanałach półkolistych w obrębie poszczególnych grup chorobowych. Porównanie częstotliwości występowania obniżonego wzmocnienia odruchu przedsionkowo-okularnego (VOR) oraz patologicznych sakkad kompensacyjnych (CS) w bocznym, tylnym i przednim kanale półkolistym (SCC) w obrębie każdej grupy chorobowej. (A) Choroba Ménière'a (MD). (B) Nagła niedosłuchość sensoroneuralna z zawrotami głowy (SSHL-V). (C) Zapalenie nerwu błędnika (VN). Porównania statystyczne przeprowadzono pomiędzy kanałami SCC oraz pomiędzy obniżonym wzmocnieniem VOR a obecnością CS w obrębie każdego kanału SCC. Istotne różnice wskazują wartości P. Skróty: VOR = odruch przedsionkowo-okularny; CS = sakkady kompensacyjne; SCC = kanał półkolisty; MD = choroba Ménière'a; SSHL-V = nagła niedosłuchość sensoroneuralna z zawrotami głowy; VN = zapalenie nerwu błędnika. Kliknij tutaj, aby wyświetlić powiększoną wersję tego rysunku.

Rysunek 2: Porównanie kalorycznego osłabienia jednostronnego pomiędzy grupami CS-dodatnią a CS-ujemną u pacjentów z prawidłowym wzmocnieniem VOR.Porównanie kalorycznego osłabienia jednostronnego (UW) pomiędzy grupami CS-dodatnią i CS-ujemną wśród pacjentów z prawidłowym wzmocnieniem VOR. Wartości UW przedstawiono jako medianę z pierwszym i trzecim kwartylem (Q1, Q3). (A) Choroba Ménière'a (MD). (B) Nagła sensoryczna utrata słuchu z zawrotami głowy (SSHL-V). (C) Zapalenie nerwu przedsionkowego (VN). Linie poziome wskazują medianę, pudełka reprezentują rozstęp międzykwartylny, a wąsy oznaczają zakres danych. Istotność statystyczną między grupami wskazują wartości P. Skróty: UW = osłabienie jednostronne (unilateral weakness); CS = sakkady kompensacyjne (compensatory saccades); VOR = odruch przedsionkowo-oczny (vestibulo-ocular reflex); MD = choroba Ménière'a; SSHL-V = nagła sensoryczna utrata słuchu z zawrotami głowy; VN = zapalenie nerwu przedsionkowego; Q1 = pierwszy kwartyl; Q3 = trzeci kwartyl. Proszę kliknąć tutaj, aby zobaczyć powiększoną wersję tego rysunku.

Rycina 3: Reprezentatywne wyniki vHIT u pacjentki z nagłą niedosłuchością czuciowo-nerwową z zawrotami głowy. Reprezentatywne zapisy z wideo testu impulsowego głowy (vHIT) uzyskane od 43-letniej pacjentki zdiagnozowanej z nagłą niedosłuchością czuciowo-nerwową z zawrotami głowy (SSHL-V). Prawy tylny kanał półkolisty wykazał prawidłowy zysk odruchu przedsionkowo-gałkowego (VOR), mimo występowania patologicznych sakkad kompensacyjnych (CS), co ilustruje, że patologiczne CS mogą wystąpić przy braku obniżenia zysku VOR. Obraz ten jest przedstawiony jako przykład reprezentatywny i nie ma na celu bycia statystycznie reprezentatywnym dla kohorty badania. Skróty: vHIT = wideo test impulsowy głowy; VOR = odruch przedsionkowo-gałkowy; CS = sakkady kompensacyjne; SSHL-V = nagła niedosłuchość czuciowo-nerwowa z zawrotami głowy. Kliknij tutaj, aby wyświetlić większą wersję tej ryciny.

Rycina 4: Analiza charakterystyki operacyjnej odbiornika (ROC) parametrów vHIT w celu identyfikacji jednostronnego niedowładu kalorycznego w poszczególnych grupach chorobowych.Krzywe charakterystyki operacyjnej odbiornika (ROC) przedstawiające skuteczność wzmocnienia odruchu przedsionkowo-ocznego (VOR) bocznego kanału półkolistego (SCC) oraz asymetrii wzmocnienia prawego bocznego względem lewego bocznego SCC (RL-LL GA) w różnicowaniu stanu jednostronnego niedowładu (UW) kalorycznego w każdej grupie chorobowej. (A) Wzmocnienie VOR bocznego SCC w chorobie Ménière'a (MD). (B) Asymetria wzmocnienia RL-LL w MD. (C) Wzmocnienie VOR bocznego SCC w nagłej sensorycznej utracie słuchu z zawrotami głowy (SSHL-V). (D) Asymetria wzmocnienia RL-LL w SSHL-V. (E) Wzmocnienie VOR bocznego SCC w zapaleniu nerwu przedsionkowego (VN). (F) Asymetria wzmocnienia RL-LL w VN. Optymalne wartości odcięcia wyznaczone na podstawie ROC określono poprzez maksymalizację indeksu Youdena. Skróty: ROC = charakterystyka operacyjna odbiornika; AUC = pole pod krzywą; VOR = odruch przedsionkowo-oczny; SCC = kanał półkolisty; GA = asymetria wzmocnienia; RL-LL = prawy boczny-lewy boczny; UW = jednostronny niedowład; MD = choroba Ménière'a; SSHL-V = nagła sensoryczna utrata słuchu z zawrotami głowy; VN = zapalenie nerwu przedsionkowego. Kliknij tutaj, aby wyświetlić powiększoną wersję tej ryciny.
| Charakterystyka | Młodzi (18–44 lata, n = 100) | W średnim wieku (45–64 lata, n = 154) | Osoby starsze (≥65 lat, n = 56) | Statystyka | P wartość |
| Płeć | | | | χ²= 0,198 | 0.906 |
| Mężczyźni [n (%)] | 43 (43.0) | 70 (45.5) | 24 (42.9) | | |
| Kobiety [n (%)] | 57(57.0) | 84 (54.5) | 32 (57.1) | | |
| Typ choroby | | | | χ² = 21,228 | 0.0003 |
| MD [n (%)] | 40 (40.0) | 98 (63.6) | 32 (57.1) | | |
| SSHL-V [n (%)] | 41 (41.0) | 49 (31.8) | 20 (35.7) | | |
| VN [n (%)] | 19 (19.0) | 7(4.5) | 4 (7.1) | | |
Tabela 1: Charakterystyka wyjściowa w grupach wiekowych. Wyjściowa charakterystyka demograficzna i kliniczna uczestników z podziałem na grupy wiekowe: młodych (18–44 lata, n = 100), w średnim wieku (45–64 lata, n = 154) oraz starszych (≥65 lat, n = 56). Rozkład płci i typów choroby przedstawiono jako liczby (procenty) i porównano między grupami wiekowymi za pomocą testu chi-kwadrat (χ2). Skróty: MD = choroba Ménière'a; SSHH-V = nagła sensorneuralna utrata słuchu z zawrotami głowy; VN = zapalenie nerwu przedsionkowego. Pogrubione wartości P wskazują na różnice istotne statystycznie (P < 0,05).
| Parametr | Młodzi (18–44 lata, n = 100) | W średnim wieku (45–64 lata, n = 154) | Osoby starsze (≥65 lat, n = 56) | Statystyka | P wartość |
| wzmocnienie VOR [mediana (Q1, Q3)] | | | | | |
| Boczny raka płaskonabłonkowy (SCC) | 1.060 (0.875,1.205) | 1.090 (0.940,1.228) | 1.130 (0.920,1.272) | H = 1,376 | 0.503 |
| tylny SCC | 1.140 (0.877,1.312) | 1.070 (0.883,1.308) | 1.170 (0.860,1.333) | H = 0,145 | 0.93 |
| Przedni SCC | 1.205 (1.030,1.402) | 1.170 (0.962,1.380) | 1.300 (1.040,1.500) | H = 3,788 | 0.15 |
| dodatni wynik CS [n (%)] | | | | | |
| Boczny SCC | 43 (43.0) | 73 (47.4) | 21 (37.5) | χ² = 1,718 | 0.424 |
| Tylny rak płaskonabłonkowy | 24 (24.0) | 37 (24.0) | 13 (23.2) | χ² = 0,016 | 0.992 |
| Przedni SCC | 13 (13.0) | 18 (11.7) | 5 (8.9) | χ² = 0,581 | 0.748 |
Tabela 2: Porównanie parametrów vHIT w różnych grupach wiekowych. Porównanie parametrów wideo testu odruchu głownego (vHIT) u uczestników młodych (18–44 lata, n = 100), w średnim wieku (45–64 lata, n = 154) i starszych (≥65 lat, n = 56). Wzmocnienie odruchu przedsionkowo-okulnego (VOR) przedstawiono jako medianę (Q1, Q3), natomiast obecność sakad kompensacyjnych (CS) przedstawiono jako liczbę (procent). Wzmocnienie VOR porównano za pomocą testu Kruskala–Wallisa (statystyka H), a zmienne kategoryczne porównano za pomocą testu chi-kwadrat (χ2). Skróty: VOR = odruch przedsionkowo-okularny; vHIT = wideo test odruchu głownego; SCC = kanał półkolisty; CS = sakady kompensacyjne; Q1 = pierwszy kwartyl; Q3 = trzeci kwartyl. Wartość P < 0,05 uznano za statystycznie istotną.
| Parametr | Młodzi (18–44 lata) | Wiek średni (45–64 lata) | Kierpowe (≥65 lat) | Statystyka | Wartość P |
| MD(N = 170) | n = 40 | n = 98 | n = 32 | | |
| Płeć | | | | χ² = 0.241 | 0.887 |
| Mężczyźni [n (%)] | 17 (42.5) | 46 (46.9) | 15 (46.9) | | |
| Kobiety [n (%)] | 23(57.5) | 52(53.1) | 17(53.1) | | |
| Strona | | | | χ² = 0.503 | 0.778 |
| Lewa [n (%)] | 19(47.5) | 53(54.1) | 17(53.1) | | |
| Prawa [n (%)] | 21 (52.5) | 45 (45.9) | 15 (46.9) | | |
| Wzmocnienie VOR [mediana (Q1, Q3)] | | | | | |
| Boczny SCC | 1.110 (0.975, 1.270) | 1.155 (0.980, 1.270) | 1.135 (0.900, 1.275) | H = 0.357 | 0.836 |
| Tylny SCC | 1.155 (0.900, 1.330) | 1.120 (0.910, 1.400) | 1.140 (0.875, 1.345) | H = 0.165 | 0.921 |
| Przedni SCC | 1.180 (1.000, 1.360) | 1.210 (1.030, 1.400) | 1.315 (1.075, 1.630) | H = 3.089 | 0.213 |
| Dodatniość CS [n (%)] | | | | | |
| Boczny SCC | 17 (42.5%) | 34 (34.7%) | 13 (40.6%) | χ² = 0.886 | 0.642 |
| Tylny SCC | 8 (20.0%) | 15 (15.3%) | 6 (18.8%) | χ² = 0.522 | 0.770 |
| Przedni SCC | 5 (12.5%) | 9 (9.2%) | 3 (9.4%) | - | 0.887 |
| SSHL-V(N = 110) | n = 41 | n = 49 | n = 20 | | |
| Płeć | | | | | |
| Mężczyźni [n (%)] | 14(34.1) | 20(40.8) | 8(40.0) | χ² = 0.455 | 0.797 |
| Kobiety [n (%)] | 27 | 29 | 12 | | |
| Strona | | | | χ² = 2.430 | 0.297 |
| Lewa [n (%)] | 23(56.1) | 25(51.0) | 7(35.0) | | |
| Prawa [n (%)] | 18(43.9) | 24(49.1) | 13(65.0) | | |
| Wzmocnienie VOR [mediana (Q1, Q3)] | | | | | |
| Boczny SCC | 1.06 (0.94, 1.22) | 1.04 (0.77, 1.20) | 1.16 (0.96, 1.25) | H = 2.691 | 0.261 |
| Tylny SCC | 1.14 (0.87, 1.28) | 1.03 (0.83, 1.23) | 1.17 (0.78, 1.30) | H = 1.895 | 0.388 |
| Przedni SCC | 1.34 (1.10, 1.47) | 1.15 (0.94, 1.36) | 1.29 (0.94, 1.47) | H = 4.811 | 0.090 |
| Dodatniość CS [n (%)] | | | | | |
| Boczny SCC | 14 (34.1) | 35 (71.4) | 5 (25.0) | χ² = 18.092 | <0.001* |
| Tylny SCC | 14 (34.1) | 21 (42.9) | 5 (25.0) | χ² = 2.096 | 0.351 |
| Przedni SCC | 2 (4.9) | 6 (12.2) | 1 (5.0) | - | 0.379 |
| VN(N = 30) | n = 19 | n = 7 | n = 4 | | |
| Płeć | | | | | 0.421 |
| Mężczyźni [n (%)] | 12 (63.2) | 4 (57.1) | 1 (25.0) | | |
| Kobiety [n (%)] | 7(36.8) | 3(42.9) | 3(75.0) | | |
| Strona | | | | | 0.284 |
| Lewa [n (%)] | 11(57.9) | 5(71.4) | 4(100.0) | | |
| Prawa [n (%)] | 8 (42.1) | 2 (28.6) | 0 (0.0) | | |
| Wzmocnienie VOR [mediana (Q1, Q3)] | | | | | |
| Boczny SCC | 0.88 (0.66, 1.06) | 0.82 (0.44, 1.10) | 0.79 (0.45, 1.24) | H = 0.151 | 0.928 |
| Tylny SCC | 1.11 (0.76, 1.22) | 0.89 (0.76, 1.24) | 1.01 (0.65, 1.39) | H = 0.129 | 0.938 |
| Przedni SCC | 1.14 (0.96, 1.30) | 0.89 (0.72, 0.95) | 1.27 (1.13, 1.39) | H = 4.543 | 0.103 |
| Dodatniość CS [n (%)] | | | | | |
| Boczny SCC | 12 (63.2) | 4 (57.1) | 3 (75.0) | - | 1.000 |
| Tylny SCC | 2 (10.5) | 1 (14.3) | 2 (50.0) | - | 0.185 |
| Przedni SCC | 6 (31.6) | 3 (42.9) | 1 (25.0) | - | 0.859 |
Tabela 3: Porównanie parametrów vHIT w grupach wiekowych w zależności od typu choroby.
Różnice związane z wiekiem w parametrach wideonagrającego testu impulsowego głowy (vHIT) oceniano oddzielnie u pacjentów z chorobą Meniere’a (MD), nagłą niedosłuchością sensoroneuralną z zawrotami głowy (SSHL-V) oraz zapaleniem nerwu przedsionkowego (VN). Uczestników w każdej grupie chorobowej podzielono na osoby młode (18–44 lata), w średnim wieku (45–64 lata) lub starsze (≥65 lat). Przedstawiono płeć, stronę zajętą, wzmocnienie (gain) odruchu przedsionkowo-ocznego (VOR) oraz dodatniość sakad kompensacyjnych (CS). Wzmocnienie VOR wyrażono jako medianę (Q1, Q3), a zmienne kategoryczne jako liczbę (procent). Zmienne ciągłe porównywano za pomocą testu Kruskala–Wallisa (statystyka H), natomiast zmienne kategoryczne oceniano za pomocą testu chi-kwadrat (χ2), zależnie od zastosowania. Skróty: SCC = kanał półkolisty; Q1 = pierwszy kwartyl; Q3 = trzeci kwartyl. P < 0,05 oznacza istotność statystyczną.
| Kanał półkolisty | Parametr | MD (n = 170) | SSHL-V(n = 110) | VN(n = 30) | χ² | P |
| Boczny SCC[n (%)] | G | 17 (10.0) | 22 (20.0) | 13 (43.3) | 21.57 | <0.001* |
| CS | 64 (37.6) | 54 (49.0) | 19 (63.3) | 8.48 | 0.014* |
| G+CS | 16 (9.4) | 21 (19.1) | 13 (43.3) | 22.796 | <0.001* |
| Tylny SCC[n (%)] | G | 10 (5.9) | 18 (16.4) | 4 (13.3) | 8.251 | 0.016* |
| CS | 29 (17.0) | 40 (36.3) | 5 (16.7) | 14.645 | <0.001* |
| G+CS | 8 (4.7) | 16 (14.6) | 4 (13.3) | 8.617 | 0.013* |
| Przedni SCC[n (%)] | G | 8 (4.7) | 3 (2.7) | 3 (10.0) | 2.923 | 0.232 |
| CS | 17 (10.0) | 9 (8.1) | 10 (33.3) | 15.481 | <0.001* |
| G+CS | 3 (1.8) | 3 (2.7) | 2 (6.7) | - | 0.202 |
Tabela 4: Porównanie międzygrupowe wielowymiarowych parametrów vHIT w trzech grupach chorobowych. Porównanie nieprawidłowych wyników testu wideo-impulsowego głowy (vHIT) u pacjentów z chorobą Meniere’a (MD; n = 170), nagłą niedosłuchem sensoryczno-nerwowym z zawrotami głowy (SSHL-V; n = 110) oraz zapaleniem nerwu przedsionkowego (VN; n = 30). Nieprawidłowości w wzmocnieniu (G) odruchu przedsionkowo-gałkowego, sakad kompensacyjnych (CS) oraz kombinacja nieprawidłowego wzmocnienia i sakad kompensacyjnych (G + CS) przedstawiono jako liczby (procenty) dla bocznego, tylnego i przedniego kanału półkolistego (SCC). Różnice międzygrupowe oceniano za pomocą testu chi-kwadrat (χ2), gdzie było to właściwe. Pogrubione wartości P wskazują na różnice istotne statystycznie (P < 0.05). Dla wszystkich istotnych statystycznie wyników przeprowadzono post-hoc porównania parowe z zastosowaniem korekty Bonferroniego (skorygowane α = 0.05/3 = 0.0167).
| Choroby | Próba kaloryczna | Boczne SCCs CS (+) | Boczne SCCs CS (-) | Suma |
| MD | UW (+) | 49 | 60 | 109 |
| UW (-) | 15 | 46 | 61 |
| SSHL-V | UW (+) | 40 | 25 | 65 |
| UW (-) | 14 | 31 | 45 |
| VN | UW (+) | 18 | 5 | 23 |
| UW (-) | 1 | 6 | 7 |
Tabela 5: Związek między wynikami próby kalorycznej a sakadami kompensacyjnymi poziomego kanału półkolistego w badaniu vHIT u pacjentów z chorobami błędnika. Rozkład wyników próby kalorycznej w zależności od obecności lub braku patologicznych sakad kompensacyjnych (CS) w poziomych kanałach półkolistych w teście wideo-impulsowej próby głowy (vHIT) u pacjentów z chorobą Menière'a (MD), nagłą niedosłuchowością czuciowo-nerwową z zawrotami głowy (SSHL-V) oraz zapaleniem nerwu przedsionkowego (VN). UW (+) oznacza jednostronne osłabienie ≥25% w próbie kalorycznej, a UW (−) oznacza jednostronne osłabienie <25%. Lateral SCC CS (+) wskazuje na patologiczne sakady kompensacyjne w poziomych kanałach półkolistych, natomiast lateral SCC CS (−) wskazuje na prawidłowe sakady kompensacyjne. Skróty: SCC = kanał półkolisty; CS = sakady kompensacyjne; UW = jednostronne osłabienie.
Plik uzupełniający 1: Surowe dane przedstawiające demografię uczestników, typ choroby, stronę dotkniętą schorzeniem, UW (%), zyski kanałów półkolistych (SCC) oraz status sakad kompensacyjnych (CS) dla tylnego, bocznego i przedniego SCC. Kliknij tutaj, aby pobrać ten plik.